| Ioan489 a întrebat:

Intentionez sa cumpar un laptop de pe olx. Arata foarte bine. Nu stiu cum e cu laptopurile, dar daca s-ar strica are putea fi usor de reparat? Se gasesc piese de schimb ca la pc? Sunt scumpe? Daca s-ar strica acumulatorul, ar fi scump de inlocuit?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pune-ți problema asta după min. doi ani de la achiziție (garanția)

| anonimg a răspuns:

Cumpără-l numai dacă mai este în garanție.
Un laptop prea vechi îți va termina nervii, deoarece va lucra mai greu.
Sau dacă chiar îl vei lua fără garanție, măcar să fie DDR4.

| Sofer a răspuns:

Cauti un laptop cu procesor quad de la 2.2 ghz in sus. De preferat Intel. Rami ddr3/ddr4 4 gb minim. daca gasesti la 8 gb si mai bine si daca are placa video si o gasesti la 2 gb e super. bateria poate fi problema sa nu tina foarte mult la ele. asa in rest e ok.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salut!

Cu un laptop treaba e mai complicată. Piese de schimb se gasesc insa problema este ca sunt greu de înlocuit. Spre exemplu, daca se strica procesorul sau placa video, e nasol pentru ca nu sunt facute sa iasa ca la PC. La PC, le scoti pur si simplu si le inlocuiesti. La laptop insa sunt lipite de placa de baza. Usor de schimbat este RAM-ul si Hard Disk-ul. Alea ies usor.

Acumulatori găsești mai ales daca laptop-ul e o marcă populara. Si daca nu găsești de-al lui, merge de la multe alte laptop-uri. Adica nu e nevoie sa găsești chiar acelasi model. Numai sa fie acelasi voltaj.

De obicei, un laptop este mai scump decat un PC cu aceeași performanta din toate punctele de vedere. Ca sa stii.

Multa bafta!