| xVladd99 a întrebat:

Salutare,mi-am facut un calculator nou: fx 6300, Asus m5a97 r2.0,8gb ram si am pastrat hardul de la un pc din 2008.Problema este ca uneori pc-ul se misca greu uneori, mai ales la bootare.Este datorita hardului? Precizez ca procesorul merge bine in jocuri,editare foto-video, are temperaturi ok.

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Problema vine de hard disc-ul care mai mult ca sigur are bad-uri logice dacă nu și fizice.Verifică starea acestuia și dacă totul e ok la el(sectoare SMART, etc) revino cu detalii.Succes

| halogen001 a răspuns:

Incarcarea mai lenta a windows-ului vine si de la hdd daca e model mai vechi si de la memoria RAM care daca e mare de 8GB si windows-ul incarca mai multe programe la pornire si dureaza pana le ia de pe hdd. Poti vedea care e viteza hdd cu HD Tune 2.55. Pe un Western digital nou de 1TB SATA II am viteza de 180MB/s, pe un Seagate vechi IDE cu buffer 2MB am viteza de 55MB/s.
Un hdd nou ar mari viteza de incarcare a windows-ului.

| KhludCiprian a răspuns:

In principiu sunt 2 componente incete:
- memoria
- discul

Iti recomand:
- sa pui mai multa memorie mai intai (probabil 4 GB azi e un minim)
- defragmenteaza discul

Daca nu poti asta cel putin acum iti recomand optiunea 3:
- pune Linux (Ubuntu sau Mint) si sa acctivezi actualzarile

In timp Linux merge mai bine deoarece are o politica de defragmetare mai buna respectiv actualizarile au sa imbunatateasca performanta aplicatiilor recente. De exemplu LibreOffice (suita de Office) a devenit mai rapida in ultimul an in special in deschiderea documentelor mari Office, respectiv navigatoarele Web (Firefox sau Chrome/Chromium) beneficiaza de ultimele patchuri de performanta.

| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

Probabil e hardul vechi sau nu e compatibil cu ce ai luat, ia-ti un hard western mai bine astepti cateva clipe pentru incarcAt decat sa ei un hard ssd si sa iti arzi tot

| MateiSebastian a răspuns:

Problema e de la hard disk, schimbă-l, pune-ti un SSD.
Pune-ti sistemul de operare pe SSD și pentru jocuri ia-ti un hard disk mai bunicel. Sau ia-ti două HDD-uri, oricum sistemul de operare să fie separat de jocuri și alte programe ce pot încetini computerul.

| Adytzu088 a răspuns:

Da,asta este cauza... daca vrei cumpara-ti un hard/ssd nou(dar deocamdata ramai la hdd big grin ).Sau daca inca nu iti permiti reinstaleaza windows-ul(fa un clean install, adica stergi tot ce era pe el inainte)winking