| Dominicc a întrebat:

Salutare

O intrebare in legatura cu un laptop. L-am cumparat acum 5-6 luni aproape, de vreo cateva saptamani a inceput sa se "tureze" mai mult cooleru de racire. I-am cumparat si un cooler dinacela care se pune laptopul peste el, insa uneori tot isi mareste turatia. uneori cand il aprind, la inceput. cateva secunde, alteori si pe parcurs. E posibil sa aiba praf? din cauza asta?

Il pot rezolva eu acasa? nu am incredere sa il duc in service-uri de repara laptopuri.

Numai bine

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

E mai bine sa il duci la un service.
e destul de complicat sa il desfaci tu. eu proma data cand l-am desfacut, i-am rupt cablul de la touch pad.
de obicei dupa jumate de an trebuie curatat ventilatorul si pusa pasta termoconductoare

| Dominicc explică (pentru Danzell):

Mai am un laptop MSI, ala l-am desfacut eu, am curatat cat de cat praful, cu toate ca nu avea mult in interior. asta fiind acum 1 an, acum merge cooleru zici ca e racheta, adica face zgomot. nu l-am mai desfacut de atunci.

Hp-u asta e nou, nu se tureaza mereu, ocazional. Eu lucrez si mult pe el, sta On cam 12-16 ore, uneori 18. Il folosesc mult cu photoshop.

I-am luat si o placa de racire.

Ideea de service, in oras la mine sunt slabuti tipii care se ocupa. Unii fura piese din pc'uri, altii zgarie laptopu sau pc; u, ce duci, Si nu vreau sa ma risc cu ei, asta e motivul pentru care ii evit.

Caut ceva spray-uri cu oxigen, sau ceva gen. care sa pulverizezi, si ar curata cat de cat.

| Dominicc explică (pentru Danzell):

Vad eu ce ii fac, mai caut ceva solutii pana sa il duc la un service. momentan e ok. o sa iau un program care sa imi spuna turatia coolerului si temperatura procesorului. e un I3. daca sare de 80C, il duc la service. Numai bine

10 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Trebuie curatat.scoti capacul de pe spate, apoi intre radiator si ventilator, uitate sa nu ai murdarie.este ca un burete.

| Danzell a răspuns:

Cand il desfaci si ajungi la ventilator desfa acel sticker rotund. e un inel care protejeaza axul, destul de sensibil asa ca ai grija sa nu il rupi. scoate-l, si pune o picatura de lubrifiant, gen wd 40. poti incerca si cu ulei de bucatarie daca nu poti cumpara.
ca uleiul sa intre roteste ventilatorul pana cand este absorbit.

| kiri11 a răspuns:

Salut, daca laptopul tau este HP inseamna ca totul este ok. Este o problema destul de cunoscuta posesorilor de HP. Daca este de alfirma nu stiu problema sper sa gasesti pa care te pote ajuta.

| Dominicc explică (pentru kiri11):

Salut, Da. HP este

| Kampion a răspuns:

Curata pc-ul de praf. Asa face si la mine. Sau pune o carte mare sau 2 jos sa aiba aerisire. Daca nu te pricepi du-te la un service. HP-urile au probleme. Poti incerca alt laptop pana nu mai ai problema asta. Baftawinking

| Levelstar a răspuns:

Salut il lasi sa se incarce pana la 100% apoi daca vrei sa stai cu bateria in el si sa joci jocuri te duci la iconita cu bateria si dau high performance daca vrei sa navighezi pe net dai balance funda.p.s daca tu stai pe laptop cu bateria si cu cablul sau nu se va descarca daca stai decat cu bateria si se va consuma la 0% o lasi o saptamana descarcata si v ei umbla cu cablul asa fac si eu

| Dominicc explică (pentru Levelstar):

Salut. eu am intrebat cu totu altceva

| Danzell a răspuns (pentru Levelstar):

Presupun ca ai dat raspunsul asta asa doar ca sa raspunzi. citeste intrebarea. problema nu e de la baterie ci faptul ca ventilatorul merge mai tare uneori.