| DaimlerAG a întrebat:

Acum un an mi-am cumparat un laptop DELL. De cateva zile, bateria s-a defectat si se descarca peste noapte si comunia foarte greu cu laptop-ul (daca am bateria in laptop, trebuie sa apas de vreo cateva ori butonul de power sa porneasca). Porneste la "prima cheie" daca laptopul meu e conectat la fir direct cu bateria scoasa. Garantia acopera schimbarea bateriei?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Garantia nu acopera uzura! Bateria e considerata piesa de uzura!

Uite de exemplu cateva conditii ale celor de la Evomag:

"Bateriile / acumulatorii sunt considerate bunuri perisabile, consumabile care isi pierd proprietatile inca din momentul fabricatiei. Astfel, garantia acestor produse este cuprinsa intre 6 si 12 luni. Nu se acorda garantie la produsele media storage – CD-R(W), CD+R(W), DVD-R(W), DVD+R(W), discuri blu-ray, dischete. Nu se acorda garantie la consumabile: cartuse ink-jet, tonere laser, riboane, capete de printare, cilindru imagine, drum etc. Nu se acorda garantie la produsele software (licente, jocuri etc.). Nu sunt considerate defecte monitoarele care prezinta 3-5 pixeli defecti conform standardului de calitate international ISO 13406-2 clasa II. Garantia nu acopera si datele stocate pe produsele care permit stocarea acestora".