| Bartulov a întrebat:

Am internet de la ClickNet (Telekom/RomTelecom), si am 2 cabluri DSL/DNS cum ii spune... si pot sa pun modemul in camere diferite, as vrea sa stiu daca as putea sa am 2 modemuri pentru raspandirea Wi-Fi-ului in casa fara sa mai tot mut modemul. Sper ca ati inteles ce vreau sa spun. Astept raspunsuri, multumesc.

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Doua modemuri nu, doua routere da. Deviceul ala de la Telekom e de fapt un bundle, are in el un modem dsl, un router (de fapt mai multe), un server DHCP si un switch. Pentru a duce netul in alt loc de la modemul Telekom, trebuie sa intainzi un fir(cablu) UTP de la un port UTP pina la compul respectiv. Acum, acest cablu daca in loc sa-l conectezi la computer, il conectezi la un router care scoate wi-fi, iar din acest router duci un alt cablu la compul tau, ai facut rost de un hotspot wi-fi in camera unde vrei tu sa-l ai. In felul asta ai intr-o camera wi-fi direct de la modemul Telekom, iar in cealalta de la routerul care da si wi-fi, dar care da si net wired.

1 răspuns:
| SasNetRomania a răspuns:

Se poate cu modemul asta si inca un router cumparat separat.
1) Firu din bloc il baig normal in modemul original telekom.
2) Firu care iese din modemul telekom in loc sa il bagi la pc il bagi in noul router cumparat pentru wifi
3) de acolo poti trimite fire oriunde doresti, si ai si wi fi