| dariusradu a întrebat:

Am nevoie de ajutor.

De curand am primit o unitate freedos de la un var de al meu ca sa ii bag windows pe ea. Si vreau sa instalez win 7. Vreau sa il instalez de pe stick ( am deja stickul bootabil cu win pe el ) dar imi apare eroarea asta :

BOOTMGR is missing.
Press Ctrl + Alt + Del to restart.

Si nu se mai buteaza deloc, nici pe dvd nu a mers. As avea nevoie de ajutor foarte mare. Dau funda la cel care imi ofera raspunsul cel mai corect si care sa functioneze.

P.S : Unitatea este HP Compaq dc5800 microtower.

P.S2 : Daca se poate, as dori si un toturial despre instalarea corecta la win 7, am Win 7 Professional 32 bit.

14 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Dacă stickul e făcut bootabil corect, atunci ţine de prioritatea la Boot. Stinge-l de tot, bagă stickul cu el stins şi aprinde-l. Intră în bios şi mergi la Boot. Acolo pune stickul pe prima poziţie şi salvează setările.

| questsoul a răspuns:

Eroarea pe care o primesti pare a fi de la sistemul de pe HDD. Asigura-te ca ai setat in bios sa booteze de pe stick. Daca eroare o primesti cand booteaza de pe stick, atunci windowsul de pe stick nu este instalat corect.
Ai aici un tutorial pentru instalarea windowsului pe stick:
http://m.go4it.ro/......le-5283031
Si aici ai un tutorial pentru instalarea windowsului de pe stick pe pc:
http://www.programecalculator.ro/......windows-7/
De mentionat: Pe unele laptopuri trebuie setat in bios UEFI Mode pentru Windows 8 sau Legacy Mode pentru Windows 7

| dariusradu explică:

Cum intru mai exact in BIOS?

| Gizăz a răspuns (pentru dariusradu):

Depinde de fiecare model în parte. Imediat după ce porneşte şi ţi-apare prima imagine cu acel logo al mărcii, apasă F2 în mod repetat. Dar nu e neapărat F2. Ţi-am zis, ţine de model. Vezi că în josul ecranului scrie pe ce să apeşi. Chestia e să nimereşti până trece de acel stadiu. Când reuşeşti o să-ţi apară un meniu cu multe opţiuni. De obicei pe fond albastru. Te duci până unde scrie Boot şi schimbi ordinea acolo.

| dariusradu explică:

Bun, am ajuns acolo, am dat la storage -> boot order -> si de acolo e ordinea. Am dat disable la cd-rom drive si usb a raman primul. Am dat restart si tot asa apare.

| Gizăz a răspuns (pentru dariusradu):

Înainte să ieşi din Bios, ai dat save la setări? Dacă da, cum îţi vede stickul în My Computer? Ţi-l vede ca hard disc sau ca unitate optică cu logo-ul de la Windows lângă?

| dariusradu explică (pentru Gizăz):

Ca harddisk

| Gizăz a răspuns (pentru dariusradu):

Păi atunci nu e făcut bootabil. laughing Ca să meargă trebuie să ţi-l vadă ca unitate optică. La fel cum e CD ROM-ul. Fă-l bootabil şi va merge.

| dariusradu explică (pentru Gizăz):

Acuma il vede ca unitate optica, un fel de carcasa cu sigla de windows si un cd langa el happy

| Gizăz a răspuns (pentru dariusradu):

Încearcă iar şi vezi dacă merge.

| SaftaDenis09 a răspuns:

Daca apare BOOTMGR is missing este problema si de stikul tau bootabil ori nu este botabil. te duci in bios apasand pe Del ori delete inainte sa porneasca pc-ul. intrii la boot si pui USB-primul sau unitatea optica depinde de ce vrei sa buteze prima data. inca o problema pana sa intri in bios sa fie stikul baagat in pc. si la usb cand e o sa iti arate cum se numeste stticul de exemplu - USB-KingstonDR500 dupaceea apesi f10 /y/enter si se restarteaza si pleca
sper ca ai inteles ce am zi

| dariusradu explică (pentru SaftaDenis09):

Nu-mi arata nimic. Nu stiu ce sa-i fac...
Am si DVD bootabil si Stick bootabil...

| Gizăz a răspuns (pentru dariusradu):

Mă, lasă stickul. Cu ăla pot apărea tot felul de probleme. Pune din Bios unitatea optică prima, salvează setările. Pui DVD-ul şi la restart trebuie să-ţi apară "Press any key to boot from DVD". În momentul ăla tu dai Enter şi-ţi va intra în mediul de instalare. E atât de simplu. Dacă nu merge înseamnă că are unitatea o problemă sau versiunile de Windows de pe stick şi USB sunt proaste, corupte. E ilogic să nu meargă. Aşa se instalează Windows-urile de 20 de ani încoace.

| dariusradu explică (pentru Gizăz):

Si la dvd arata la fel...