| needDonations a întrebat:

Am o problema cu un televizor Philips la care nu mai stiu modelul. De ceva timp, cand il aprind isi schimba singur programele crescator fara oprire. Ma puteti ajuta? Ce este de facut? Multumesc

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce televizor este, cu tub sau lcd, desfa telecomanda si curato ca de aia face asa incurca comenzile.

| dannyel86 a răspuns:

Poate fi de la telecomanda. Du-o in alta camera sau scoate-i bateriile, pentru a opri comunicarea cu televizorul si pentru a intelege daca de la ea e problema.
Daca posturile tv nu se mai modifica, e clar ca telecomanda are o problema (un buton apasat sau necesitatea de a fi desfacuta si curatata; poate se rezolva).

| Algo098 a răspuns:

Pentru a vedea daca telecomanda trimite comenzi fara sa apasam pe butoane, ne putem "uita" la ea folosind camera unui telefon mobil. Atunci cand dam comenzi, ledul infrarosu al telecomenzii lumineaza si poate fi vazut cu orice camera foto, inclusiv cea de la telefon. La fel si butoanele televizorului pot fi blocate (cel care schimba programele) si trebuie apasate de cateva ori poate isi revin. Daca e alta defectiune mai greu de rezolvat, atunci trebuie dus la reparat.

| Raducons a răspuns:

Poate sa fie din telecomanda, dar si din butoanele de control din televizor