| anonim_4396 a întrebat:

Ce calculator/laptop mi-ar trebui pentru a deschide un canal de gaming. Mai precis ce cerințe de sistem m-ar ajuta.

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Un canal de gaming poti deschide si cu o ragalie de telefon... laughing))
Intrebarea ta trebuia sa sune asa :
Ce pc sa-mi iau ca sa fie bun pentru gaming, maxim pana in xxx lei, sau daca n-ai probleme cu banii atunci nu mai pui...
Si acum iti spun dar fara pret asta cauti tu.
Deci trebuie sa urmaresti ca aceste componente sa aiba minim ce-ti dau aici :
procesor i5 - 2.4 ghz daca e laptop, daca e unitate 3.1 ghz
-rami 4 gb
- placa video memorie 3gb (cel mai bun ar fi de la Nvidia GTX)
Bafta!

| robert1423 a răspuns (pentru lpavel):

Am un buget de maxim 1700 lei. Ce laptop mi-ai recomanda pentru un canal de gaming mai precis in care sa joc minecraft, cs go, jocuri cele mai vazute si cele mai placute de cei care se uita.

6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Pai vreo 6-8 gb ram, procesor de 3, 8 ghz quad core sau six core, placa video 1 sau 2 gb gddr 5. Pe scurt asta http://www.altex.ro/......5-free-dos sau daca te pricepi, poti sa o faci pe piese si ar iesi cu mai putin, sau tot pe piese si o faci mai buna cu vreo 2000 lei.

| AdrianBoss17WOLF a răspuns:

Uite canalul meu de gaming. Sunt si eu la inceput :)) https://www.youtube.com/channel/UCCf5lhdnAV0RkdMTVkPIZhw

| T4zu a răspuns:

Salut. Daca vrei sa faci asa ceva iti trebuie un PC cu o configuratie "zdravana".
Pentru inceput iti recomand sa iti faci un Desktop PC. Cu un procesor Intel i5 sau i7 (>3.0 GHz), recomand generatia Haswell sau Ivy. Haswell e cea mai noua.
Mai ai nevoie de RAM, pentru a merge totul perfect sunt buni si 8GB ram DDR3 frecventa 1600 sau 1600+, recomand Corsair, (ia-ti kit de RAM)
Cea mai importanta componenta in gaming este placa video si procesorul. Iti recomand o placa video nVidia, daca ai buget consistent, ia-ti "nVidia GeForce GTX 780Ti" sau "nVidia GeForce GTX 980".
O alta componenta de care sa ti cont este ce vrei sa folosesti la capacitatea de stocare, iti scriu in ordine descrescatoare cele mai bune componente de acest gen HDD > SSHD > SSD.
Inca ceva de care trebuie sa depinzi este sursa, astfel sa ofere watts destui si sa fie si apropiat de valoarea reala (de la 299lei in sus gasesti ceva calumea)
Si un ultim element este Placa de baza, care sa dispuna de sloturi RAM Dual/Quad Channel DDR3 si PCI Express x3, dar si SATA3. Aici vezi sa se potriveasca soketul de la ea cu cel de la CPU.

Linkuri utile:
https://www.youtube.com/watch?v=6iBhf8rpobo
https://www.youtube.com/watch?v=hXl7tKCC8FY

| T4zu a răspuns (pentru T4zu):

PCO Express 3.0, am pus x din greseala happy

| Ninasnnn a răspuns:

Habar n-am.