| smartlollipop a întrebat:

Salutare, TPU!
De ceva vreme incerc sa gasesc un program de editare video pe care sa il pot folosi pe PC-ul meu. Am incercat cateva, insa nu pot edita deloc deoarece playback-ul videoclipului (din programul de editare) nu merge aproape deloc. Nu pot edita pentru ca, practic, nu vad ce fac.
Am ajuns pana la urma la Camtasia dupa incercari cu HitFilm 4 si DaVinci Resolve, programe bune, de altfel, dar aceeasi problema. Eu incerc sa editez video-uri HD, 1920x1080, filmate cu un DSLR sau o camera de actiune.
Daca aduc clipurile la 600x300, merge destul de bine si nu am nicio problema nici la editare, nici la producere.

Am incercat si Offline Editing, ceea ce presupune sa lucrez cu acele clipuri low-quality, ca dupa ce termin editarea sa le inlocuiesc cu cele HD. Insa in momentul in care incerc sa produc videoclipul final... Camtasia se inchide, da crash.

Ce as putea face ca sa scap de problemele acestea (playback sacadat, crash)? Pot fi de vina procesorul si placa video?

Va multumesc anticipat! happy

3 răspunsuri:
| Bogdan549 a răspuns:

Programe sunt multe dar acum depinde si de windows, performantele PC-ului tau si programul de editat. Acum tu ai putea incerca sa-ti instalezi Sony Vegas sau Premiere Pro CC pentru ca se misca ok la playback. Dar pentru discutii mai amanuntite nu vi tu pe skype: bobo.gamer57 sau chiar pe chat-ul site-ului?

| GetReal a răspuns:

Sony Vegas...

| Mihaela_Daniela_1996_x9BI a răspuns:

Movie Maker?