| Catalin0014 a întrebat:

Mi-am facut un PC nou, luat pe piese si am zis ca sunt in stare sa-l asamblez singur dar se pare ca nu sunt.Cand incerc sa-l pornesc face un sunet (un tiuit scurt), iar ecranu monitorului ramane negru.(ventilatoarele merg, opticu se deschide - deci sursa nu cred ca e problema)

Cateva mentiuni:
-cand am montat procesorul el nu statea fix, se misca un pic stanga dreapta sus jos
-componente: i7 4790k, nVIDIA geforce 750ti, placa de baza asrock b85m pro3, sursa de 600W, memorii dual chanel 8GB total

Daca aveti vreo idee de la ce e problema va rog sa-mi lasati sugestii. Multumesc!

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Vezi cum faci sa arzi procesorul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te uiti oleaca la firele de restars si power, sunt vreo 4 parca, nu mai tin minte.
Si eu cand am facut curatenie in Pc le-am cam deranjat oleaca si la mine aceea a fost cauza.
Uita-te sa vezi daca firul de restart l-ai introdus bine si firul de power daca l-ai introdus bine.
Mult succes.
Daca asta e problema, anunta-ma

| alisuc a răspuns:

Sunt 2 posibilitati 1 ramul este defect sau nu-i pus bine scoate-l si incerca pus doar o placuta ram 2 ai ars procesorul pune-l bine fixat