| codrutz0000 a întrebat:

Salutare tuturor! Am urmatoarea problema :http://imgur.com/HAJ4Hm7
Totul a inceput de cand am facut OC la procesor,Un OC totusi destul de mare pentru un procesor slab ca al meu, am incercat de la 200 la 250 (Intel E3300 2,5ghz (2cpu))
Acum,am dat si default la bios si tot..si tot apare, uneori cand pornesc pc si scrie acolo :Auto-detecting sata 1:...Cd.
Auto-detecting sata 2:(Aici ar trebuie sa apara Hdd ),dar uneori nu il citeste cred.

P.S totul a aparut de cand am dat Oc, si inca ceva Acel OC era prea mare asa ca am redus la 240

Acum e pe optimal settings, si tot nu vrea!
Nu stiu ce sa-i mai fac:)(Nu e prima data cand apare )

3 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

E perfect normal sa patesti asa ceva (BSoD) daca ai crescut FSB-ul fara sa cresti si tensiunea.

| Anonimuserr a răspuns:

Nu e bine să faci overclock după ureche. Tocmai ai recepţionat un BSoD. E normal să capeţi acea eroare din moment overclock-ul nu se face aşa fără să te asiguri. Caută codul erorii pe google şi vezi ce îţi dă. De asemenea, porneşte pc-ul normal şi fă un test de memorie din control panel la memory test după aceea verifică hardisk-urile cu chk dsk din Command promt. Vezi dacă ai erori. Dacă nu poţi să îl porneşti, reinstalează-ţi windows-ul şi încercă cu ce am zis mai sus că nu mai repet de 10 ori. Succes!

| codrutz0000 explică:

Deci am dat oc de la 200 la 210 acum am mărit fsb voltage de la default la 0.2v,la cpu voltage am dat pe 15%(Era default ) și la memorie voltage am dat 0.2
La fsb și memoria max v era 0.3, și la cpu voltage era 15 adică așa Cum am băgat eu.
Ce ziceți?