| tay587458975 a întrebat:

Salutare tuturor si paste fericit!

De mult a problema asta la PC si am zis las-o ca ma obisnuiesc, dar acum m-am saturat
Uneori sau des mi se intampla sa mi se reseteze PC-ul si imi apare albastru cu scris alb si imi face urat.Si asta se intampla cand sunt cel mai concentrat pe un lucru si trebuie sa il iau de la inceput. Unui zic ca nu am aerisire la procesor, bine am dat jos o "carcasa" de la calculator dar tot.Nu mai stiu ce sa fac sad

Dau funda

Skype:sweet.roby1 sau Y! M:sweet.roby16

13 răspunsuri:
| Cosminovici18 a răspuns:

Eroarea ta se numeste BSoD(Blue Screen of death). Urmareste tutorialul urmator pentru a rezolva si a stabili cauza acesteia: www.youtube.com/watch?v=rMU5JqOVoVA

| HaKa93 a răspuns:

Daca iti arata blue screen atunci este de la windows. Daca ti se stinge singur atunci e de la aerisire

| HaKa93 a răspuns:

Atunci poate fi de la aerisire, mai curata-l si tu

| tay587458975 explică (pentru HaKa93):

Acum 2 zile l-am curatat

| HaKa93 a răspuns (pentru tay587458975):

Atunci ii trebuie niste pasta termoconductoare aplicata pe procesor

| RobertFHC a răspuns:

Una dintre problemele care le-ai spus si tu ar fi ca nu primeste suficienta aerisire, incearca sa-i faci overclock.
Alta problema ar fi de la placutele de ram sau chiar de la alta componenta care nu e bine pusa acolo, incearca sa lasi placa de baza in unitate si sa scoti toate componentele.
Ti s-ar putea inchide si din cauza procesorului, probabil s-a terminat pasta termoconductoare, care nu e prea scumpa 12-20lei si dai putin pe procesor, acolo intre cooleg si procesor, chiar sub cooler.

Sunt mai multe motive ale problemei tale, acum daca nu am pc-ul in fata nu stiu sa iti dau un verdict, incearca ce ti-am zis mai sus.

Noroc.

| AleXu224 a răspuns (pentru tay587458975):

Deci...Succes?

| RobertFHC a răspuns (pentru tay587458975):

Scoate placutele de ram si baga-le la loc, poate nu sunt bine puse.
Scoate si firele de la HDD si baga-le la loc, practic fixeaza problemele astea. ceva s-ar putea sa fi iesit.

| ombladon a răspuns (pentru RobertFHC):

Vai de capul tau ma, numai prostii ai zis. Sa faca overclock cui? Pasta termoconductoare, nu se "termina" iar daca pui alta de 12 lei, nu rezolvi nimic.

| AleXu224 a răspuns:

Deci : de ce vorbesti tu acolo e vorba de Blue Screen, poate aparea de la o eroare sau virus.
Prieteni tai care ti-au spus ca e de la aerisire nu prea stiu nimic fiind ca la acea problema se stinge de tot sau se restarteaza in nici un caz Blue Screen.
In primul rand incearca sa scanezi cu un antivirus uite niste exemple : Avast! Free Antivirus ( http://download.cnet.com/......19223.html ); Microsoft Security Essentials ( il gasesti pe site-ul Microsoft )
Dai scanare rapida sau completa (desi nu prea face mari minuni) si vezi ce virusi gasesti, in caz ca nu gasesti nimic incearca sa dai un Start Up Repair, pentru windows 7 aici : http://www.sevenforums.com/tutorials/681-startup-repair.html; pentru windows 8/8.1 e diferit : te deconectezi de la user si shift + click pe butonul de restart