| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor!
Sunt singurul de aici care are o experienta nu tocmai placuta in legatura cu windows 10?
Nu stiu, observ ca inainte de a utiliza W7 acum dupa update pc-ul meu se misca relativ ceva mai lent, boot time-ul este ceva mai bun fata de W7 dar imediat ce imi intra pe desktop cam dureaza un timp pana isi incarca programele, programe precum Cortana, Maps, etc nu pot fi dezinstalate si chiar daca le dezactivezi unele ruleaza in background, iar led-ul de la internet din spatele placii de baza ramane aprins si atunci cand pc-ul este oprit, sa nu mai spun ca defender-ul nu poate fi oprit decat prin metode de legal policy dar si in legal policy daca ai versiunea W10 home premium este defectuoasa.

Printre lucrurile bune pe care le-am observat este ca volumul sunetului se aude ceva mai tare fata de versiunile anterioare, chiar mult mai tare, iar noul browser Microsoft edge este o minunatie.

Nu stiu daca consuma mai putine resurse decat 7 sau versiunile de W8, dar eu unul am observat ca memoria ram utilizata in idle pe W10 este cu vreo 200mb mai mare.
Initial facusem upgrade de la 7 la 10, dupa care am formatat hdd si am facut un clean install la 10, dar se comporta la fel.

Vreau sa aud si parerile voastre happy

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SasNetRomania a răspuns:

Win 10 e facut pentru pc-urie high end cu ssd-uri nu cu harduri. Totusi incerca sa opresti toate programele de la startup: Start-Run-Msconfig.
Win 10 este mai usor de spionat dar mai rapid putin, nu foarte mult deci nu merita de la 8.1 la 10. Eu lucrez la o imagine iso curata doar windows-ul si Microsoft edge restul sterse...si aia o voi folosi. Nu mai bag originale cu toate rahaturile din 2008.
Ramul nu ar trebui sa sara de 600mb la startup pe win10 asta daca stii sa il optimizezi, nu formatare apoi sari cu programe pe el.
Defenderul si firewallul la fel si update-urile se pot opri din "settings" sau din services (start-run-services.msc)
Tot in settings ai si rubrica background runing unde iti afiseaza programele care vor rula in background si ai buton sa le opresti.
Sfatul meu este urmatorul:
1) Daca nu ai un pc high-end ramai la 7 sau 8.1
2) Daca nu esti familiar cu w10(cam din octombrie 2014 a aparut primul preview) atunci nu il mai pune, sau invata intai apoi il instalezi
3) Microsoft Edge nu e wow, este incomplet sa nu mai zic ca nu exista extensii...e un edit ieftin a lui IE dar se comporta mai bine.
4) Daca nu esti gamer poti trece pe linux, le da fum la toate sistemele de operare. Rapid, 360mb ram la startup, fara virusi, fara reclame, fara programe instalate din burtica.
salutare...

| Radu284 a răspuns (pentru SasNetRomania):

Cam asta am observat si eu, am testat Windows 10 intr-o masina virtuala, si nu este de loc rapid. Am un sistem relativ high end, sau ma rog, mai bun decat calculatoarele ieftine. SSD, 16GB RAM, etc.
Am testat Mint XFCE tot intr-o masina virtuala, si merge incomparabil mai bine. Dupa ce Windows 7 o sa expire (cum a expirat si XPul anul trecut) o sa trec probabil la Linux, nu ma vad cu Windows 10.

| anonim_4396 explică (pentru SasNetRomania):

Dupa ce termini acel iso si merge bine, nu te zgarci si urca-l undeva. big grin Ma anunti. Dau o cafea.big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru SasNetRomania):

Ai idee ce are in plus legat de harduri fata de 7? Nu de alta, dar am trecut de la XP la 7 tocmaii fiindca 7 are suport pentru TRIM. La cum se prezinta 10 momentan, nu prea sint atras deloc.
Legat de treaba cu pc high-end, mai toti de-afara zic ca e mai putin papacios de resurse ca 7/8.1.

| SasNetRomania a răspuns:

@Radu284 in masina virtuala se misca mai greu cu pana la 50% indiferent de sistem, oricum pe curat nu ar trebui sa faca asa ceva.
@ramon2473 update= actualizari, microshit au facut o chestiune de marketing in are poti trece la 10 fara formatare, insa nu recomand, optimizare varza, ram aiurea.
Toate versiunile mele iso curate sunt pe net, nu pot da aici link ca imi sterge un admin trist care nu isi da seama ca sunt triale 30 zile. Contact: sasn3t@gmail.com.
@remus1007 nu am zis ca se misca oribil dar nici bine, e vorba de performanta vs consum de resurse unde sta chiar foarte prost.Bineinteles ca xp mananca cel mai putin insa e limitat, asa si 10-le mananca mult prea mult pentru ce poata sa faca. un 8.1 de ajuns, 7-le daca ai un pc high end deja esti limitat si de el.
@KodrutZ putin pretentios in ce sens? Probabil toti care fac reviews au ssd si nu vad cat de mult mananca win 10 dintr-un hard normal, pe langa vaza de scriere (ai in control panel cati mb iti scrie win-ul pe zi). W10 se bazeaza foarte mult pe cache, de aia aveti impresia ca se misca mai repede, dar acel cache omoara hardurile normale.
Nu are nimic lipsa fata de 7 si 8.1 cum stim microshitul tot baga, dar de scos nu scoate nimic si asa ajunge ca un sistem nou sa manance mult si depomana. Inafara de cortona si edge care sunt si vedetele lui 10 nu vad nimic wow, nici alea macar deoarece suntem panditi la orice pas, raport facut de mine -> https://goo.gl/sKjvsv
Apropo pentru ce ai nevoie de TRIM? Daca ai ssd chiar e indicat sa il dezactivezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu, nu am instalat si nici nu o voi face dar vreau sa te intreb ce inseamna de fapt update? Ceva in plus, si ce e in plus ingreuneaza.