| xIonutzu a întrebat:

Salutare vreau sa ma ajutati si pe mine cu ceva daca se poate va rog frumos.
Am o placuta de ram de 2GB DDR2 si cand o bag in cel de al 2-lea slot nu mai porneste PC daca o bag in primul slot tot la fel nu porneste.
Mai am una de 1GB tot DDR2 daca o bag in primul slot merge daca o bag in cel de al 2-lea tot la fel nu merge prima placuta de 1GB are frecventa de 800Mhz la cealalta nu scrie adica nu pot sa vad ca nu se aprinde pc...
Voi ce credeti ca are? e ciudat pentru ca cea de 1GB merge in primul slot si in al doilea nu cealalta nu merge in niciunul...
Vreau sa va spun ca inainte au mers ambele pana l-am dus la reparat si dupa nu stiu ce i-a facut de nu mai merge niste sfaturi va rog frumos poate reusesc sa o fac.
Modelul de la placa de baza este Intel Dekstop board.

6 răspunsuri:
| xIonutzu explică (pentru K0sti):

Mie nu imi porneste pc cand bag memoria de 2GB cum sa fac testul? straight face

| K0sti a răspuns (pentru xIonutzu):

Ai zis ca-ti porneste cu una din ele! Eu banuiesc ca nici aia nu e intreaga la cap! De aia am vrut sa verifici! Sunt multe variabile in joc, e greu de raspuns la problema ta pe nevazute! De exemplu sunt placi de baza care vor memoria intr-un anumit slot, de obicei slotul 1, apoi depinde si de memorie, compatibilitatea cu placa de baza, frecvente, clock-uri, etc. Cauta placa de baza si vezi cu ce memorii e compatibila!

| miTzuliK93 a răspuns:

Incearca toate combinatiile posibile de bagare in sloturi ale celor 2 placute de RAM. Daca nu reusesti, du-te la service si trage-i de urechi p'aia de au facut ce-au facut. In fond, te-ai dus la ei cu o buba si a venit cu alta. Nu e corect asa, nene. Eu ma luam aiurea in locul tau.hee hee

| Albynuta a răspuns:

In amandoua sloturi-le ram de 2GB DDR2 nu merge pentru ca placa de baza nu-l suporta pentru ca este placuta ram prea mare. Aja mi-a facut si mie cand am bagat.

| xIonutzu explică (pentru Albynuta):

straight face adica daca am avut 3GB ram si a mers imi spui ca nu suporta straight face