| amo7 a întrebat:

Salutari! Am memorie RAM DDR2; Daca schimb placa video sau procesorul trebuie sa schimb si memoriile RAM? Adica sa pun DDR3? Sau nu conteaza? ( Ma refer sa se potriveasca ) Multumesc!

4 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Seria placii de baza? RAM-ul tine de placa de baza. N-are treaba placa video.
Sunt unele placi de baza care functioneaza atat cu DDR2 cat si cu DDR3, dar nu merg puse impreuna.

| Jipa95 a răspuns:

NU! Daca schimbi placa video chiar si cu una ddr5, nu are nici o treaba cu memoriile ram. Daca placa ta de baza suporta ddr3 la memoriile ram, atunci pe ala sta ddr3 nu-i poti pune.
Bft!

| N0xEterniS a răspuns:

Salut. O sa-ti mearga memoria RAM ddr2 cu GPU ( placa video ) ddr3. Dar acum conteaza ce placa de baza ai. Poate suporta numai ddr2.
Cel mai bine ar fi sa ai tot in pc ddr2, sau ddr3.

| amo7 explică:

Am inteles acum. Va multumesc frumos. Deci placa de baza conteaza sa suporte. O zi buna!