| readdevil a întrebat:

Salutari! Am si eu o intrebare si as vrea niste sfaturi. Nu prea sunt bun la electronica dar cum sunt la liceu, pe electronica-electrotehnica incerc sa ma prind si eu pentru ca nu as vrea peste ani sa spun ca la liceu nu am facut nimic. Deci nu va luati de mine va rog. Am o alimentare de 12 Volti si ideea e ca vreau sa fac un circuit prin care tensiunea sa ajunga undeva la 18V. Eu m-am gandit la ceva chestii. Ma gandesc ca o punte redresoare si un condensator poate sa faca asa ceva. Vreau doar sa stiu daca e posibil pentru ca am facut niste teste virtuale cu ceva programe si acolo arata ca ar merge ideea. Stiu ca sigur e muult mai complicat. Deci daca cineva ar avea o idee sau mai pe lung sa imi zica su mie ce sa fac as fi indatorat. Dispun de toot ce trebuie in atelierul scolii si as putea sa il pun pe profesor sa imi faca ceva dar nu vreau. Vreau sa o fac eu. Nu neaaparat de la zero dar vreau sa incerc. Toata chesti asta a inceput acum un an cand mi s-a stricat acumulatorul de la o bormasina. Probabil ca chiar daca reusesc sa fac asta tot nu ar perge pentru ca cred ca nu o sa aiba putere dar tot vreau sa o fac. Am incercat si un transformator home-made. A mers pentru exact 5 secunde si dupa a bubuit toooot. Bine ca eram in magazie si nu in casa ca dadeam focwinking multumesc si du si fundita.

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Nu ai specificat ce fel de sursa ai. De curent alternativ sau contiunuu?
Daca este de curent alternativ chestia cu redresarea si filtrarea ti-ar "salta" tensiunea la cat vrei tu. Daca transormatorul este sub 1A poti face redresarea cu diode 1N4007. Daca sursa te tensiune este de curent contiunuu sunt integrate specialzate sa "salte" dar si acelea au o intensitate maxima care poate trece prin ele ( ca un exemplu integratul MC7800). Sunt greu de gasit aceste componente.

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu e prea clar ce vrei.
Daca ai 12V continuu este mult prea complicat si costisitor sa faci 18V. Mai bine cumperi.
Apoi nu spui nimic despre puteri. Cat iti da sursa, si cat are nevoie consumatorul?
Cea mai buna solutie practica este sa iti cumperi unul din acele alimentatoare care dau tensiuni multiple si au mufe multiple. Dar si aici trebuie sa stii cat "suge" consumatorul.
Eu am cateva in casa si le folosesc de cate ori mi se strica ceva.

| readdevil explică:

Inteleg ce vrei sa spui. Am sursa in curent alternativ. Or sa fie ok diodele alea 1N4007? Nu prea am tabel cu tipuri de diode si parametri... Pot sa aflu intensitatea daca pun un ampermetru pur si simplu?

| danutzu96 a răspuns (pentru readdevil):

Diodele 1n4007 le gasesti prin aparate vechi. Sunt micute si negre. Daca gasesti diode mai mari (de intensitate mai mare) nu este problema. Ampermetrul se leaga in serie cu consumatorul. Daca intensitatea este mai mica de 1A poti folosi 1n4007 daca este mai mare gasesti diode de intensitate mai mare prin surse defecte. Ca sa vezi daca diodele sunt bune le poti incerca cu un multimetru.

| danutzu96 a răspuns (pentru danutzu96):

Inca ceva. Condensatorii de filtraj sa fie cat mai mari (de preferat peste 2200 uf si tenstiunea mai mare decat ce ai acolo. De exemplu poti pune condensatori de 25V.