| FunlandCompany a întrebat:

Salutari, deci am 2 hdd-uri HDD1 1TB si HDD 2 200GB
Si sunt curios daca pot instala pe HDD 2 windows 8 si sa am in paralel windows 7 pe HDD 1.
As vrea sa stiu daca este posibil fara DVD/USB Stick, adica doar install de pe HDD 1.
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Poti sa instalezi cate sisteme de operare vrei atat timp cat respecti urmatoarele conditii: fiecare sistem de operare ruleaza in partitia lui, accesul la celelalte partitii fiind optional; instalarea sistemelor de operare se face de la vechi la nou, in cazul tau, mai intai instalezi win7 si apoi win8; in cazul in care vrei sa instalezi si un linux, acesta se va instala ultimul, dupa instalarea tuturor sistemelor de tip windows; in cazul in care vrei si un Hackintosh(Mac) acesta se va instala primul, inaintea oricaror altor sisteme de operare.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legate in raid se dau cap in cap.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa ne povestesti si noua cum legi in RAID doua harduri de dimensiuni diferite.

| Bogdy2k a răspuns (pentru KodrutZ):

Peste capacitatile de stocare mi-a sarit vederea.

| Paul_Silviu_1995 a răspuns (pentru KodrutZ):

In cel mai rau caz, trebuie doar sa mergi in BIOS sa spui pe care hdd sa caute windows-ul la pornire. Nu este obligatoriu sa le pui in RAID, asta o faci doar daca vrei sa ai sigaranta datelor.

| KodrutZ a răspuns (pentru Paul_Silviu_1995):

Tu setezi pe care il vrei ca hard primar/de boot, dar cind instalezi al doilea Win, o sa se bage peste primul si rescrie sectoarele respective. In concluzie, StefanKogut, esti un pic pe linga.

| Paul_Silviu_1995 a răspuns:

Da, se poate. La pornirea computerului va trebui sa alegi ce sistem de operare sa ruleze. Merge sa le instalezi si pe acelasi hard disk, conditia este sa le faci partitii diferite.