| ChevyCruze a întrebat:

Salutari la toata lumea. Detin un AMD FX 8370E si o placa de baza Gigabyte DS3P, alaturi de o placa video Gigabyte G1 Gaming R9 390. Se merita sa trec la Intel i5 generatia 6 (de preferat 6600k) de la FX 8370E? PC-ul il folosesc doar pentru gaming.

Răspuns Câştigător
| alexboss2020 a răspuns:

Da deci nu e chiar mare diferenta de jocuri dintre i5 6600k si fx 8370E.i5 6600k e mai bun in gaming cu 7 fps, deci nu e mare diferenta, iti sugerez sa ramai la procesorul tau plus ca procesorul pe care il deti are 8 core si i5 6600k arre 4 core, fx8370e bate i5 6600k in multitasking si in gaming diferenta dintre i5 6600k si fx 8370e este foarte mica.Decat sa mai daibani in plus pentru o diferenta care abia se observa mai bine ramai la fx8370e.Si procesorul tau are L1, L2, L3 cache mai mare decat i5 6600k si inca un plus procesorul tau poate ajunge prin turbo boost pana la 4, 3ghz pe langa i5 6600k care maximul ei este de 3, 9 ghz.Acuma este destul de detaliat?

20 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Specifica de placa de baza ai m-ai exact? GIGABYTE DS3P ce numar? cumva GA-970A-DS3P?

daca este vorba despre asta. nu ai cum sa pui niciodata un i5 6600k pe placa asta de baza.

specifiicatiile producatorului spun Supports AMD AM3+ FX/ AM3 Phenom™ II, Athlon™ II series processors

deci acel i5 6600k este pentru socket 1151

| ChevyCruze explică (pentru octav005):

Octav stiu acest lucru. Stiu ca nu pot pune socket 1151 pe socket AM3+. Ma refeream sa schimb cu totul. Sa schimb kitul format din procesor AMD FX 8370E + placa de baza Gigabyte 970A-DS3P cu un kit format din i5 6600k si placa de baza pentru acel i5. Ma refeream daca merita aceasta trecere, daca se justifica cumva. Eu folosind calculatorul pentru jocuri, daca diferenta de fps-uri intre FX 8370E si i5 6600k e de 5-10 FPS-uri atunci nu cred ca s-ar justifica sa trec pe Intel, dar daca e de 25-30 de FPS-uri atunci consider ca ar fi alta treaba. Ce parere ai?

| octav005 a răspuns (pentru ChevyCruze):

Uite aici sa vezi niste diferente intre procesorul tau si altele i3, i5, i7. sunt si teste in jocuri. ( http://www.tomshardware.com/reviews/amd-fx-8370e-cpu,3929-7.html )

parerea mea este ca i5 6600k este mult mai bun ca AMD FX 8370E
i5 face parte din a 6 a generatie de procesoare este fabricat in 2015 pe cand AMD in 2012
i5 are litografia de 14 nm pe cand AMD are 32 nm. un plus pentru i5, adica este mult mai rapid ca AMD chiar daca are 4 core cu 4 threads. AMD avand 8 core cu 8 threads. dar degeaba i5 este mult mai nou.
i5 are 3. 5ghz normal AMD 3.3 normal
i5 suporta DDR3l si DDR4. procesorul suporta pana la 64 gb RAM
i5 Max Memory Bandwidth 34, 1GB/s. AMD Max Memory Bandwidth 29.9 GB/s avantaj i5
i5 suporta placa video Graphics Video Max Memory 64 GB. deci avantaj
4K Support Yes, at 60Hz
Max Resolution (Intel® WiDi)‡ 1080p

pana si pretul este mult m-ai mare un i5 6600k este vreo 1200 roni pe cand AMD FX 8370E este intre 750 si 850 roni

deci sincer eu ti-ar recomanda i5 6600k. dar de costa. sa faci un PC pentru gaming complet te duce undeva la 10000 roni

| octav005 a răspuns:

S-au uite inca un test in care i5 este net peste AMD ( http://cpu.userbenchmark.com/......3503vs2984 )

eu stiu ca AMD se incing repede. Rar sa fii auzit sa se fii ars un procesor INTEL.

| ChevyCruze explică (pentru octav005):

Cu cate procente/fps-uri ar fi mai bun un i5 6600k fata de un FX 8370E in gaming?

| octav005 a răspuns (pentru ChevyCruze):

Oricum nu stiu exact. dar un un i5 6600k iti suporta o placa video de 64 gb memorie ceea nu stiu daca exista pe piata pana acum. daca ai o placa video ce supporta 60 fps asta depinde si de rezsolutie, ochiul peste 60 fps nu mai face diferenta. in jocuri placa video iti lucreaza cel mai mult. te ajuta si procesorul dar daca vrei performanta trtebuie sa iti cumperi cu cati mai multi biti. Daca iti permiti asa ceva uite o placa video ce poti juca jocuri video la calitate maxima si peste 10 ani. ( http://www.cel.ro/......Cs0Nzwm-l/ )

| ChevyCruze explică (pentru octav005):

Am ca placa video un AMD R9 390 8 gb, 512 bit, 1025 cu 6000 frecventa.

| octav005 a răspuns (pentru ChevyCruze):

Pai este buna placa. eu nu sunt pasionaat de jocuri. am doar 2gb cu 128biti.

| alexboss2020 a răspuns:

Da merita

| ChevyCruze explică (pentru alexboss2020):

Adu-mi argumente te rog, nu doar un simplu raspuns.

| ChevyCruze explică (pentru alexboss2020):

Ceva mai elocvent. Teste din jocuri sau alte cele...am gasit si eu pe google ceea ce mi-ai postat tu.

| alexboss2020 a răspuns (pentru ChevyCruze):

Ok.Am un prieten care are exact aceleasi specificati la pc ca si tine si cred ca pot sa-ti spun cu cate fp-suri stragi mai mult

| ChevyCruze explică (pentru alexboss2020):

Mi-ar fi de mare ajutor. Mersi.

| alexboss2020 a răspuns (pentru alexboss2020):

Si scuza ma pentru gramatica

| ChevyCruze explică (pentru alexboss2020):

Mersi frumos de raspuns.

| alexboss2020 a răspuns (pentru ChevyCruze):

Deci nu m-am inselat procesorul tau chiar are 8 core nu-i asa?

| ChevyCruze explică (pentru alexboss2020):

Da,8 core. 3, 3 ghz, iar in turbo 4, 3 ghz.

| CPAElites a răspuns (pentru ChevyCruze):

Asteapta AMD Zen.

| alexboss2020 a răspuns (pentru CPAElites):

Pana la amd zen mai dureaza si or sa fie niste procesoare foarte scumpe

| alexboss2020 a răspuns (pentru ChevyCruze):

Da deci nu e chiar mare diferenta de jocuri dintre i5 6600k si fx 8370E.i5 6600k e mai bun in gaming cu 7 fps, deci nu e mare diferenta, iti sugerez sa ramai la procesorul tau plus ca procesorul pe care il deti are 8 core si i5 6600k arre 4 core, fx8370e bate i5 6600k in multitasking si in gaming diferenta dintre i5 6600k si fx 8370e este foarte mica.Decat sa mai daibani in plus pentru o diferenta care abia se observa mai bine ramai la fx8370e.Si procesorul tau are L1, L2, L3 cache mai mare decat i5 6600k si inca un plus procesorul tau poate ajunge prin turbo boost pana la 4, 3ghz pe langa i5 6600k care maximul ei este de 3, 9 ghz.Acuma este destul de detaliat?