| JeSuisLeRoi a întrebat:

Salutări TPU! big grin
Vreau să instalez Windows 10 pe laptop (am în momentul acesta instalat Windows 8.1) când apare.
Dacă instalez W10, îmi pierd datele din calculator?
Mulţumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Iancu_Marin_1987 a răspuns:

În timpul reinstalării sunt opțiuni pe care trebuie să le bifezi ca sistema să fie instalată de-asupra, nu în locul celei vechi. Fii atent, poți scăpa selectarea opțiunii necesare și să pierzi datele prin formatare.

Un sfat general: împarte discul rigid în 2 partiții: C (unde vei instala sistema de operare, aplicațiile; de vreo 20 de GB sau depinde de câte aplicații instalezi) și D (unde vei păstra informația personală și restul). Atunci când vei reinstala sistema, vei putea formata partiția, nu tot discul și vei putea reinstala sistemul de operare de la 0, după aceasta doar instalezi aplicațiile de care ai nevoie.

1 răspuns:
| Ohaithar a răspuns:

Nu. Dacă lași updater-ul să-ți facă un check, îți va spune ce programe va trebui să reinstalezi. Trebuie să dai update totuși, și nu să faci o reinstalare nouă.