| AdrenalinTm a întrebat:

Se gaseste televizoare plasma.LCD 4K? sau doar led?

Răspuns Câştigător
| daassh a răspuns:

Intr-adevar ai dreptate, e un panel LCD cu cristale lichide si nu are nevoie de retroiluminare, dar tin sa te contrazic putin ecranul OLED are cele mai vii, mai bogate si cele mai realiste culori deoarece nu foloseste acea retroiluminare ca la un panel simplu LCD, dar acuma in final vin eu si iti spun ca mai exista si panelul IPS, care este de asemena un LCD, tot cu cristale lichide, ai de asemenea niste culori foarte vii, frumoase si realiste, unghiuri de vizualizare foare bune(daca nu cele mai bune) se gasesc mult mai usor si la un pret mult mai accesibil pe televizoare, iar aici vei fi sigur ca exista tv 4K sau 2k sau doar full hd cu un asemenea panel, uite aici niste exemple: http://www.lg.com/ca_en/ips-4k-tvs

7 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

LCD 4K n-am vazut.

| SkyPilot a răspuns:

Aparent da, dar pare a fi o tehnologie hibrida:
http://www.cnet.com/......l-dimming/

| daassh a răspuns:

Cu tot respectul, diferentele nu sunt foarte mari, panelul LCD este un ecran care functionează pe baza unor cristale lichide iluminate de o singura lampa fluorescenta, pe cand panelul LED este un ecran de tip LCD cu cristale lichide iluminate de un numar mare de diode amplasate în spatele ecranului (LED-backlit). Adevarata "revolutie" se petrece cu adevarat la panelul OLED, care pe televizoare este mai rar intalnit, cel mai des intalnit e pe smartphone-uri si pe monitoare, dar exista si televizoare cu panel OLED, sunt o mica avere, cei drept, dar calitatea-si spune cuvantul.Succes!

| AdrenalinTm explică (pentru daassh):

Intre oled si lcd nu e foarte mare diferenta vizibila intre led si oled/lcd diferenta se vede la contraste la led negru e mult mai deschis decat negrul de la LCD pentru ca lcdurile au un panou in spate care lumineaza tot ecranul de aceea prefer LCD si de accea vreau

| AdrenalinTm explică (pentru daassh):

Nu te contrazic cu ecranul oledlaughing da si pretul e pe masura de aia ma gandeam la o plasma chit ca consuma ceva mai mult (Wati) ii adata de mult marketing peste tot si acelasi lucruri aia ma enerveaza pe mine

| daassh a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Da, ai dreptate, dar sincer sa fiu, eu nu am mai vazut plasme de ceva timp bun, au fost inlocuite de panelurile mai noi, led si respectiv IPS, oled, s.a.m.d care au la baza tot traditionalul LCD dar inbunatatite nu mai sunt retroiluminate cu lampi ci cu leduri sau sau cele ips si oled care sunt cu cristale si cele mai bune de altfel, asa ca recomandarea mea e sa te orientezi catre unul ca acesta.

| AdrenalinTm explică (pentru daassh):

Ma eu am un proiector in loc de monitor si mareee se vede mare da calitate lui maxima de doar de hd 1080q si se vede bine da doar noaptea ziua cand e lumina nu-i chiar atata de fain si ma gandeam la un televizor sa nici nu dau o caruta de bani pe el si peste 2 saptamani sa vina cu o tehnologie noua si sam para rau vream ceva plasma pentru ca stiu cat de bine se vede fata de un lcd am acasa o plasma de prin 2010 si un led de prin 2014 dar tot plasma se vede mai bine si de aia vream LCD

| daassh a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Intr-adevar ai dreptate, e un panel LCD cu cristale lichide si nu are nevoie de retroiluminare, dar tin sa te contrazic putin ecranul OLED are cele mai vii, mai bogate si cele mai realiste culori deoarece nu foloseste acea retroiluminare ca la un panel simplu LCD, dar acuma in final vin eu si iti spun ca mai exista si panelul IPS, care este de asemena un LCD, tot cu cristale lichide, ai de asemenea niste culori foarte vii, frumoase si realiste, unghiuri de vizualizare foare bune(daca nu cele mai bune) se gasesc mult mai usor si la un pret mult mai accesibil pe televizoare, iar aici vei fi sigur ca exista tv 4K sau 2k sau doar full hd cu un asemenea panel, uite aici niste exemple: http://www.lg.com/ca_en/ips-4k-tvs