| Zamfiricaaa a întrebat:

Spune-mi, va rog, cum sa dezactivez touchpad-ul pentru ca folosesc mouse. Este super-enervant, imi sare cursorul. Sper sa nu fie defect laptop-ul din fabrica.
Mutumesc!

Răspuns Câştigător
| JustCosmin a răspuns:

Vezi ca este o combinatie de taste pentru asa ceva. De exemplu la mine este FN+F4. Apesi tasta FN si vezi pe care din tastele F1, F2, etc,apare sibolul unui mouse.
Daca nu, intri in Control Panel>Mouse>Device settings>alegi disable la Touchpad.
Bafta.

1 răspuns:
| Dobra_Grigore_1985 a răspuns:

Exact cum a spus si Cosmin, ar trebui sa ai pe o tasta desenat un mouse taiat, sau orice seamana cu un mouse. In mod normal, tasta respectiva trebuie apasata in timp ce tii apasata si tasta Fn. Altele chiar au buton dedicat.

In functie de laptop, s-ar putea sa ai si niste programele de la producatorul lui, dar de multe ori cand apesi combinatia iti apare o fereastra din care alegi ce vrei sa se intample.