| TiggerO a întrebat:

Spuneti-mi
Impamantare ( Nul ) =?
Faza =?
Diferenta de potential =?

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nul - 0V
Fază - 220V
Diferenţa de potenţial - 220V
adică:
220V => diferenta de potential (tensiune) intre orice faza A, B sau C si firul de NUL este de 220V
380V => diferenta de potential (tensiune) intre oricare doua faze (A-B, A-C sau B-C) este de 380V

| LIN2010 a răspuns:

Impamantare=nul de protectie (potential=0, este potentialul pamantului); Nul=nul de lucru(potential=0(are acelasi potential ca si nulul de protectie); Faza=prezinta tensiune; Diferenta de potential=tensiune masurata intre doua puncte de potential diferit.Vezi si aici http://www.scientia.ro/......_1019.html