| JusTPauL a întrebat:

Stie cineva de ce un processor lucreaza 70% pe windows-uri diferite?
Daca inchid procesele care folosesc processorul nu mai merge windows-ul cum trebuie.

Răspuns Câştigător
| JusTPauL explică:

Windows 7 ultimate e singurul stabil la viteza (incet da bun).

windows 8/8.1 au speed bug (superfetch service) - de regula asta se opreste manual

windows 10 (are sau avea speed bug la cortana service - un fel de update la superfetch) - de regula se opreste service manual

service astea cu speed bug tin cpu la 100% degeaba... de asta e speed bug, cauta google

| DryIce a răspuns (pentru JusTPauL):

Se zice ca speed bug apare si cand hardu moare, cpu incearca sa tina pasu cu un hard care moare. Daca ai ssd cica scade cpu %. Eu am ssd da nu fac experimente acum, am 7 ultimate si imi place. Asa zicea pe net ca un ssd ajuta mult la speed bugs, le acapareaza sau ceva.

| JusTPauL explică (pentru JusTPauL):

Am SSD pe laptop cu windows ultimate si merge bine iar pe un desktop mai vechi, nu mai stiu ce windows sa bag ca toate merg naspa, am comandat pe net alte processor, ma gandeam ca e de la el...cum aflu daca e hard-disk-ul de vina?
In jocurile gen dota1 merge totul pe pe maxim fullhd iar acum si cu rezolutia scazuta am 20 fps.
Am cum sa aflu care e cauza?