Stii cum sa iti accelerezi pornirea PC-ului?

Accelereaza pornirea PC-ului (folosind 2 sau mai multe nuclee ale procesorului)

Windows 7 din default porneste folosind doar un nucleu al microprocesorului.Daca avem un procesor cu 2 sau mai multe nuclee putem profita de acest lucru ca Windows sa porneasca mai repede.

Pentru asta intram in > Start iar in casuta de cautare scriem "msconfig" si dam Enter. In fereastra noua ce se deschide dam click pe subfereastra > Boot apoi click pe butonul > Advanced options?

Odata intrati bifam in stanga sus casuta > Number of processor iar mai jos punem numarul de nuclee ce le avem (maxim), apoi bifam si cealalta casuta din dreapta sus unde scrie > Maximum Memory, iar sub ea scriem maximul de memorie Ram ce-l avem. De exemplu daca avem 1 GO scriem 1024 pentru 2 GO scriem 2048 s.a.m.d. Acum doar ne ramane sa apasam butonul Accept (OK) si sa restartam sistemul.

Teme ascunse in Windows 7

Unul dintre aspectele "cosmetice" internationale ale lui Windows 7, este acela ca in functie de limba de instalare ce o alegem, sistemul de operare ne pune la dispozitie o tema pentru desktop specifica limbii alese. Cu toate ca pentru limba romana nu avem inca o tema, totusi putem sa vedem pe cele ascunse in sistem.

Pentru a le vedea, intram in Disc Local C si in casuta de cautare din dreapta sus scriem (pentru cei ce au windowsul instalat  in C:)  c:\Windows\Globalization\MCT . Vom avea o lista cu diferite teme. Pentru a selecta una dam dublu clic pe unul din folderele existente si iarasi pe folderul Theme. Daca dam iarasi dublu clic pe tema respectiva vom vedea cum se face schimbul automat

Dezactiveaza animatia GUI si calculatorul porneste mai repede

O sa va explic modul in care poti sa dezactivezi animatia GUI (cele patru puncte luminoase afisate la pornire ce se unesc si formeaza logo-ul Windows) pentru a reduce timpul in care calculatorul porneste si in acest mod sa ai acces la calculator ceva mai repede decat de obicei (3-4 sec.).

In caseta RUN scrie comanda > msconfig apoi apasa Enter ori fa click pe butonul OK. In fereastra ce se va deschide alege fila (tabul) Boot. Aici nu prea avem multe de facut: Bifam casuta No GUI boot, facem click pe Apply si apoi pe OK ->reporniti calculatorul

Foto: http://i.imgur.com/17xOK.jpg

Pune mesaj de intampinare in Windows 7/Vista

Cu ajutorul indicatiilor urmatoare va veti putea personaliza windows 7/Vista punand un mesaj care sa fie afisat de fiecare data cand porniti calculatorul, chiar inaintea mesajului de bun venit. Mesajul poate fi unul de intampinare sau unul de avertizare pentru a-i descuraja pe cei care utilizeaza calculatorul in lipsa voastra. Personal am setat unul de avertizare pentru ca, de obicei, pe calculatorul meu nu obisnuiesc sa pun parola .

Cum setam mesajul de intampinare ?

Pentru a seta mesajul de intampinare mergeti la Start>>All Programs>>Accessories>>Run. Va aparea o fereastra in care scriem "regedit" si apasam OK! De aici lucrurile devin putin mai complicate. Va trebui sa urmati exact calea de mai jos :

Foto: http://i.imgur.com/KXpg3.jpg

    HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\Winlogon

Aici vom lucra doar cu LegalNoticeCaption si LegalNoticeText. Mai intai deschideti LegalNoticeCaption (acesta va fi titlul mesajului) si schimbati valoararea implicita cu titlul pe care il doriti apoi dati OK. Acum deschideti si LegalNoticeText (acesta este corpul mesajului), introduceti mesajul dorit si dati OK .

Acum tot ce aveti de facut pentru a vedea rezultatele este sa reporniti calulatorul!

Nice day!

Nelul

62 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Cel mai rapid se deschide PC-ul cu un SSD...

Iar faza cu dezactivarea animatiei ce apare cand intram in Windows... poate ajuta pe un PC slabut si mai vechi, nu pentru cele din ziua de azi.

Iar daca vrei ca PC-ul sa se deschida cu adevarat mai repede, trebuie dezctivate programele din Start-UP, alea fac PC-ul sa se deschida mai repede, iar cum "omu de rand" care nu prea se pricepe la PC, i se deschid enspee mii de programe, logic ca si PC-ul se deschide mai incet...

PS: acum testez chestia cu msconfig, iti spun daca simt o diferenta dupa ce imi dau restart.

EDIT: mdea, nu mi s-a deschis PC-ul mai repede, tot la fel ca inainte, deci singura modalitate pentru un start-up rapid, este sa folosim un SSD, pentru ca n-are parti mecanice care se misca ca la HDD si timpul de acces este mult mai mic, cu un solide state disk calculatorul se va deschide mult mai repede.

| VirtualEinstein a răspuns (pentru introduaicinumele):

Subscriu la comentariul tau, folosesc un OCZ Vertex 3 Series 120GB si intr-adevar windowsul booteaza mai repede

| 0rlando a răspuns:

Lăsând la o parte SSD-ul ce implică o oarecare investiție, pentru un PC low-end e bună soluția. Eu personal o folosesc de ceva timp, de asemenea am oprit toate inutilitățile din startup și mai folosesc și un stick de 4Gb pentru ReadyBoost.

| MitroKta a răspuns:

O intrebare( ai pomenit de automatic updates ca e indicat setate pe manual): in cazul in care ai windowsul cu licenta e la fel de valabil sfatul?

| neluL explică (pentru MitroKta):

Da, daca windows-ul e licentiat e cel mai bine pe-> Install updates automatically (recommended).

| K0sti a răspuns:

"Accelereaza pornirea PC-ului (folosind 2 sau mai multe nuclee ale procesorului)"...nu exista asa ceva. Lucreaza toate nucleele la fel si memoria. Intra automat in functie de resursele cerute.

Răspuns utilizator avertizat
| K0sti a răspuns (pentru Saataan):

Da

| K0sti a răspuns (pentru Saataan):

Ai un like pe facebook happy

Răspuns utilizator avertizat
| K0sti a răspuns (pentru Saataan):

Calea Bucuresti, ani... destui. happy

Răspuns utilizator avertizat
| K0sti a răspuns:

"Accelereaza pornirea PC-ului (folosind 2 sau mai multe nuclee ale procesorului)
Windows 7 din default porneste folosind doar un nucleu al microprocesorului. Daca avem un procesor cu 2 sau mai multe nuclee putem profita de acest lucru ca Windows sa porneasca mai repede."
Asta nu e valabila! Default el lucreaza la capacitate full, daca are nevoie. Puneti-va un gadget, cei care aveti windows 7, un "cpu meter", sau "multi meter" sa vedeti ca lucreaza toate nucleele, si fara sa umblati la aceasta optiune.

| neluL explică (pentru K0sti):

Nu face afirmatii NEFONDATE! Nu induce lumea in EROARE!

Din default pleaca cu unul singur. Gadgetul iti arata procesoarele dupa ce se deschide windowsul. Dupa ce se deschide windowsul este normal sa lucreze cu toate procesoarele. Eu vorbesc de PORNIREA sistemului de operare si tu imi spui dupa pornirea sistemului de operare.
Repet: MA REFER LA PORNIREA SISTEMULUI DE OPERARE.

Citeste aici http://blog.videotutorial.ro/......mai-rapid/
Si aici cum e setat din windows sa porneasca cu 4 procesoare
http://www.briteccomputers.co.uk/tutorial2/boot2x.jpg

''sa vedeti ca lucreaza toate nucleele'' - toate nucleele lucreaza DUPA CE S-A DESCHIS WINDOWS-UL. Eu am mentionat de PORNIREA sistemului. Iti scriu cu litere mari sa faci diferenta intre ''mancare si mancarime''.

| K0sti a răspuns (pentru neluL):

Daca optiunea de la "Number of processors" nu este bifata, default pleaca cu toate core-urile.
http://i.imgur.com/8Dg1k.png
Proba asta am facut-o si eu cu mult timp in urma. Nu este nicio diferenta. Se incarca la fel de repede sau lent, cum vrei sa o iei.

| neluL explică (pentru K0sti):

Si tu ce-mi arati? Ca e bifata? Din default pleaca un singur core. Daca bifezi optiunea inseamna ca poti alege cate core-uri sa porneasca.Hai sa-ti explic si de ce: Microsoft alege pentru windows o pornre cat mai latenta, chiar si la windows 8 pentru ca nu-i trebuie mai mult de un core ca sa porneasca si in al doile rand nu zapaceste procesorul.E un stres pentru un procesor mare, sa zicem un I7 sa porneasca un sistem de operare cu core-uri. Ceea ce am mentionat eu aici la acest thread este valabil pentru procesoare mici (maxim 2 celule). Windows-ul stie una si buna, stie ca poate porni cu o singura celula din procesor si de aceea din default are doar un core.Nici pe windows 8 nu s-a umblat la Boot Advanced Options. Si in final iti spun ca sunt mai multe puncte pe care trebuie sa le faci pentru ai da viteza de bootare windows-ului.Asta era unul din ele. Daca scoti 2-3 secunde de la procesor alte 3-4 sec de la GUI alte 3-4 sec de la wallpaper, alte 5-8 secunde de la gadgeturi, alte 5-7 sec din Auto-start, alte 5 sec din optimizarea sistemului ajungi ca deschiderea sistemului de operare sa se faca in 20 secunde si nu 2 minute.

| K0sti a răspuns (pentru neluL):

Cu asta sunt de acord, mai multe chestii puse cap la cap da, aduc un mic plus de viteza. Poza ti-am aratat-o ca idee, ca sa vada si altii despre ce vorbim noi. Poza e una oarecare de pe net. Nu e a mea. Daca vrei sa-ti sustii teoria, arata-mi un exemplu concret, unde spune Microsoft ca prefera o pornire mai latenta ca se streseaza procesoru saracu. Da-mi un citat oficial. Un document oficial. Nu din auzite de la unu si de la altu. A scris unu pe net si s-au luat toti dupa el.

| neluL explică (pentru K0sti):

Nu ai inteles! Nu e vorba de Microsoft cat este vorba de procesor.Intelegi ce inseamna un procesor ''stresat''? E o uzura FIZICA in procesor sa plece brusc cu 4 nuclee si de aceea Microsoft a optat pentru buna functionare a sistemului de operare sa plece PIANO. Nu-ti trebuie un comunicat oficial, trebuie doar sa gandesti logic! Si nu vorbesc din auzite...din 1994 tot cercetez domeniul IT.

| K0sti a răspuns (pentru neluL):

Ma faci sa rad. Pai astia au interesul sa se strice cat mai repede ca sa nu moara fabrica de foame. Numai ca din fericire nu se intampla asta. Stresul ala e frectie pentru procesor. Procesorul este cea mai perfecta componenta a unui calculator si cu durata de viata cea mai lunga. Logica ta cade. Cate procesoare "stresate" ai vazut cazute? Am 19 ani de cand lucrez in domeniu si nu am vazut niciun procesor decedat din cauze naturale. Nici macar unul. Singurele procesoare pe care le-am vazut cazute au fost din cauza manipularilor proaste. Pini indoiti, pasta termica uscata ceea ce a dus la ambalare termica si distrugerea acestuia in timp, radiatoare montate prost, overclock-uri facute fara cap, etc. Asa ca partea cu stresu...e asa un fel de a spune. Dar hai sa o lasam cum zici tu ca sa nu ne mai lungim.

| neluL explică (pentru K0sti):

Daca traiesti cu ideea asta inchidem conversatia ca nu are rost sa mai continuam!
''Pai astia au interesul sa se strice cat mai repede ca sa nu moara fabrica de foame.'' ASTIA fiind cine? Astia au interesul sa dezvolte o tehnologie si nu sa o distruga! Fabrica ''sa nu moara de foame'' dezvolta produsul prin avansarea in noua tehnologie si nu prin deteriorarea produsului dupa principiul mult si prost.Ia ca exemplu orice brand de produse electronice si vezi emolutia lor si nu te mai pun sa-mi spui un alt brand care functioneaza pe acel principiu ''mult si prost'' sa nu moara de foame din 1995 si pana in prezent. In IT nu merge ideea cu mult si prost sa nu moara fabrica de foame pentru ca NU asa te dezvolti.Nu poti rezolva o problema cu acelasi nivel de inteligenta care a creat acea problema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru K0sti):

Ma, omul e Expert in IT are Expert TPU si a dat numai raspunsuri din IT. Daca tu ai 19 ani de cand te interesezi in domeniul acesta eu sunt mort. El e expertul aici si nu il mai tot contra-zice. El a spus foarte bine "Daca scoti 2-3 secunde de la procesor alte 3-4 sec de la GUI alte 3-4 sec de la wallpaper, alte 5-8 secunde de la gadgeturi, alte 5-7 sec din Auto-start, alte 5 sec din optimizarea sistemului ajungi ca deschiderea sistemului de operare sa se faca in 20 secunde si nu 2 minute." si tu il tot contra-zici. Las-o incolo de treaba ca stie mai bine decat tine.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Afla-ti numele si dupa aia mai discutam. Asta am spus si eu."Cu asta sunt de acord, mai multe chestii puse cap la cap da, aduc un mic plus de viteza." citeste mai sus. Si urmareste discutia sa vezi unde avem puncte de vedere diferite.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Mc mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu faceti asta ca stricati pm deoarece este modificare de registrii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca am xp sp3? procesor Intel e2140 1.6 ghz dual core 3gb ram ddr3 si hd 7770 vapor-x oc edition de la sapphire cum fac sa-l pornesc mai repede? ca vad doar win 7.

| neluL explică (pentru anonim_4396):

Pentru XP o sa fac un alt thread happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie un SSD!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce valoarea sa trec acolo.....habar NU AM.

| Timeea2001 a răspuns:

Nu am incercat vreodata

Răspuns utilizator avertizat
| oanaaa16 a răspuns:

Buna! Am realizat unele din lucrurile pe care le sugerezi tu, dar am o problema... Nu mai pot deschide contul Guest. Am un frate mai mic, si nu il las pe Administrator. Am intrat la control panel, si este deschis contul dar nu il pot accesa. Ma poti ajuta?

| neluL explică (pentru oanaaa16):

Da un restart la computer si la conectare alegi contul tau, (nu inteleg ce nu poti accesa)

| oanaaa16 a răspuns (pentru neluL):

Imi pare rau, poate nu sunt eu explicita laughing. Am doua conturi, Guest si Administrator, cel administrator fiind al meu si protejat cu o parola. Cel Guest, pentru restul. e, pe ala nu imi mai pot accesa, imi apare un mesaj. Nu mai pot intra pe el. Iar la control panel e deschis. ca scrie acolo turn off/on the guest accont

| oanaaa16 a răspuns (pentru neluL):

Da, la contul ala. ideea e ca in control panel e deschis, adica pe on, dar nu pot sa il accesez. de cand am facut acele modificari in pc, date de tine, nu il mai pot deschide.

| neluL explică (pentru oanaaa16):

Modificarile le-ai facut de pe contul tau sau de pe celalat cont? Si ce modificari ai facut, mai exact? Ce eroare iti apare cand vrei sa-l accesezi? Vreau detalii...

| oanaaa16 a răspuns (pentru neluL):

Pe contul meu, de administrator. Mai multe, cele cu marirea rapiditatii ..imi apare : Windows could not connect to the Sens service. Please consult your system administrator. Aveai tu un tutorial, in care trebuia sa oprim niste programe apoi sa dam disable. Cred ca atunci am oprit ceva ce ii trebuie contului sa se deschida. nu stiu...

| neluL explică (pentru oanaaa16):

Fa-i un sistem restore dar nu e de acolo (servicii inchise)
uIte despre ce servicii vorbeam atunci
Automatic Updates: e mai sigur sa-l puneti pe Manual.
COM+ Event System
COM+ System Application
Computer Browser
Distributed Transaction Coordinator
Error Reporting Service
Fast User Switching: serviciul care "maninca" cea mai multa memorie RAM. Daca aveti un singur user pe calculator, nu mai este necesar sa folositi serviciul. Oricum, recomand sa aveti un singur user.
Help and Support
Indexing Service
Messenger: in cazul in care folositi MSN Messenger, lasati-l pe Automatic
Net Logon
NetMeeting Remote Desktop Sharing
Network DDE
Network Location Awareness
NT LM Security Support Provider
Performance Logs and Alerts
Print Spooler: in cazul in care folositi imprimanta, nu modificati nimic
Remote Desktop Help Session Manager
Remote Registry
Secondary Logon
Server
Smart Card
Smart Card Helper
SSDP Discovery Service
System Event Notification
System Restore Service: personal, il consider foarte ineficient. Odata crapat, Windows-ul trebuie reinstalat. Nu am reusit niciodata sa refac un Windows cu ajutorul acestei comenzi. Exista programe care se ocupa mult mai bine de backup-ul de Windows. Exemplu: Norton Ghost.
Task Scheduler
Telnet
Terminal Services
Uninteruptable Power Supply: daca folositi UPS, nu dezactivati serviciul
Upload Manager
Wireless Zero Configuration: daca aveti o retea wireless, nu dezactivati serviciul.

Alta varianta e sa intri in Safe Mode si sa recreezi alt cont pentru fratele tau. Il stergi pe cel la care nu ai acces. Toate astea, din Safe Mode.

Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif
4. Iesirea din "Safe mode" se face simplu, restartam calculatoru si alegem optiunea "Start windows normaly"
Daca nu reusesti sa rezolvi problema in "Safe mode" poti alege si "Last known good configuration" – optiunea aceasta intoarce sistemul la starea optima.
Vezi foto: http://windowsgeek.info/wp-content/uploads/2011/03/5cir12.gif
5. Asteapta ca sistemul de operare sa incarce anumite fisiere necesare deschiderii lui.

| oanaaa16 a răspuns (pentru neluL):

Pana la urma i.am creat alt cont, nu cel standard dat de ei : Guest happy
Multumesc mult de tot, pentru tothee hee

| neluL explică (pentru oanaaa16):

Pentru putin! bye, bye wave

| RennaM a răspuns:

Ok si cei care nu au windows 7 tongue

| neluL explică (pentru RennaM):

big grin doar citesc fara sa puna in practica ce am scris aici!

| KLADI a răspuns:

Multumesc ffffffoarte mult

| Smecherul_Ady_1996 a răspuns:

Salut uitate la filmuletul asta si iti arata tot http://www.youtube.com/watch?v=UUsSfkI0Yss :D! Funda?

| AnonYMu003 a răspuns:

Sau stergi TEMP si Prefetch`ul, dezinstalezi programele ne-folositoare, o defragmentare, ETC...
FRUMOS TUTORIAL!
By3. smug

| Gospodina a răspuns:

Iubi meu frumos! LUME EL E IUBITU MEU DA?!

| Crucified a răspuns (pentru Gospodina):

Da ma laughing Cine te opreste?

| einsten a răspuns:

Iti schimbi windousul7 in windowsul8

| paulnunu a răspuns:

Da, este foarte usor prima data incearca sa apesi de repetate ori plzzzzzzzzzzzzzzzzz funda

| JigSawww a răspuns:

Mie imi porneste pc-u in maxim 20 de secunde n-am nevoie de acest tutorial. oricum e bine ca s-a facut GJ happy

| yuppuyu a răspuns:

Nelul, cum obtii credite facebook gratuite?

| neluL explică (pentru yuppuyu):

Sa le obtii gratis nu poti!

| yuppuyu a răspuns (pentru neluL):

Nici macar prin jocuri?

| yuppuyu a răspuns (pentru neluL):

Facebook-ul nu merge, si chiar daca completez un survey nu-i primesc

| neluL explică (pentru yuppuyu):

Atunci nu stiu sa te ajut!

| Razvy0052 a răspuns:

Nelule.Tu nu ai nevoie de ajutor.Tu esti ajutorul in persoana..Respect