| xAndraax a întrebat:

Stiti cumva ce fel de substante/mecanisme etc foloseste aparatul de fotografiat pentru a face o fotografie? si tot acest procedeu?

Răspuns Câştigător
| Ellianaa a răspuns:

In aparatul de fotografiat lumina intra prin obiectiv care este un sistem de lentile convergent. Lumina trece prin obturator un timp foarte scurt si va impresiona pelicula care se gaseste in partea posterioara a aparatului. Pelicula este acoperita cu substante speciale care permit aparitia imaginilor dupa ce pelicula este introdusa intr-un lichid denumit revelator. Imaginea A'B' reala a obiectului AB inversata in aparat printr-un sistem converegent de lentile care alcatuiesc obiectivul O, se formeaza pe pelicula sensibilizata F aflata in planul focal al acestuia. Distanta intre obiectiv si film poate fi modificata printr-un mecanism astfel incat pentru orice departare la care se afla obiectul, imaginea sa se formeze cu claritate pe film (punere la punct). In functie de iluminarea obiectului se regleaza deschiderea diafragmei aparatului si timpul de expunere incat sa se asigure fluxul de energie luminoasa necesar impresionarii corecte a filmului ales, de o anumita sensibilitate. Imaginea optica formata pe film trebuie transformata intr-o imagine fotografica. Lumina cazand pe un strat sensibil alcatuit dintr-o emulsie de halogenura de argint determina o slabire a retelei ionice a cristalului deoarece produce oxidarea ionului de argint in atom neutru adica apare argintul metalic. Se stie ca stratul sensibil este depus sub forma unor granule. Granulatia poate fi mai mare sau mai fina. Un film cu granulatie mica si sensibilitate mare este de calitate superioara. Cele doua cerinte sunt contadictorii, micsorand granulatia se diminueaza sensibilitatea. Fiecare granula de pe film este redusa sau nu, nu exista posibilitate intermediara. Imaginea apare prin puncte fiind alcatuita dintr-un mozaic asa cum este structurata o fotografie din ziar.