| AnG3L0fD3Ath a întrebat:

Tehnologia NFC este bazata pe infrarosu?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

NU! Device-urile cu infrared( infrarosu)sunt bazate pe semnale luminoase invizibile pentru ochiul omenesc si trebuie pozitionate fata in fata la fel ca telecomanda de la TV. Daca pui camera foto de la un telefon in fata telecomenzi si actionezi butoanele vei vedea LED-ul specializat in infrarosu cum clipeste/palpaie pe o anumita frecventa pentru a trimite semnalul.Pe cand tehnologia NFC e bazata pe unde radio (ceva de genul walkie talkie) dar cu o raza de emisie/receptie limitata max 3-5cm depinde de device-uri.E un fel de Bluetooth(poate conecta la dispozitive de până la 32 de metri distanță)dar mai rapid din punct de vedere a transmiterii/receptionarii datelor cat si a unui consum de energie mai redus fata de Bluetooth.

4 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

NU!

e un fel de receptionare/emitere a datelor prin unde daca device-urile sunt apropiate si daca ambele device dispun se acest dispozitiv.A fost un fel de inlocuire a vechiului infrared! Totusi distanta de transfer e mai mare decat la infrared da totul tine de device cu cat si cat de repede se efectueaza transferul de date!

| AnG3L0fD3Ath explică (pentru stlucian):

Deci un dispozitiv infrarosu nu poate interactiona cu unul NFC? si nu ma refer numai la telefoane.

| stlucian a răspuns (pentru AnG3L0fD3Ath):

NU! Device-urile cu infrared( infrarosu)sunt bazate pe semnale luminoase invizibile pentru ochiul omenesc si trebuie pozitionate fata in fata la fel ca telecomanda de la TV. Daca pui camera foto de la un telefon in fata telecomenzi si actionezi butoanele vei vedea LED-ul specializat in infrarosu cum clipeste/palpaie pe o anumita frecventa pentru a trimite semnalul.Pe cand tehnologia NFC e bazata pe unde radio (ceva de genul walkie talkie) dar cu o raza de emisie/receptie limitata max 3-5cm depinde de device-uri.E un fel de Bluetooth(poate conecta la dispozitive de până la 32 de metri distanță)dar mai rapid din punct de vedere a transmiterii/receptionarii datelor cat si a unui consum de energie mai redus fata de Bluetooth.

| tewutu a răspuns:

NU
Abrevierea NFC vine de la Near Field Communications și implică o tehnologie Wireless ce permite transferul de date de la un dispozitiv la altul, cu condiția ca acestea două să nu fie mai departe de 10 cm unul de celălalt. Pentru ca transferul să funcționeze, ambele dispozitive trebuie să dețină o antenă și un cip NFC.