| Irina_Condrat_1994 a întrebat:

Știu că o să sune ciudat dar asta pentru că nu e tocmai domeniul meu. Aveam într-un prelungitor conectate un uscător de păr, un ventilator și un încărcător. La un moment dat prelungitorul a încetat să mai funcționeze, deci am conectat uscătorul la o alta priză (care mergea) dar nici o reacție, la fel cu ventilatorul. După 5 minute prelungitorul (conectat încă la aceiași priză) și-a revenit, dar ventilatorul și uscătorul nu. După alte 2 minute ventilatorul a început să meargă, dar pe mine mă interesa uscătorul care încă nu dădea semne, însă după alte câteva minute și acesta a pornit. Ah da întrebarea e : ce s-a întâmplat? P.s. Menționez ca era curent laughing))

6 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Prelungitor chinezesc care are firele subdimensionate. Este posibil si lamele interioare ale lui sa fie prea slabe si sa nu faca contact uneori.

| octav005 a răspuns:

Eu sunt electrician. eu pot verifica acest lucru cu aparat de masura.
ai pe prelungitor un intrerupator cumva? este posibil ca in interiorul prelungitorului sa existe un fel de siguranta. si din ce ai spus tu. uscatorul de par consuma cel mai mult curent. posibil 1000 s-au chiar 2000w la turatie mare.
prelungitorul posibil sa fie cu cablu subtire de 1, 5mm si s-a incins. siguranta a oprit curentul. Asta este o posibilitate. Dar una este prin vorbe alta este la fata locului.

| KNST a răspuns:

Ti-as fi dat un raspuns EXACT, daca as fi verificat personal.
Trebuie sa chemi un electrician, pentru verificari. Cheama unul care n-a facut curs de calificare doar de dragul de al numi lumea "electrician". happy

| AndreiEOG a răspuns:

Problema este ca prelungitorul tau nu duce destul curent. Cel mai probabil e stricat. Te sfătuiesc sa nu il mai folosești daca nu vrei sa ti se ardă aparaturile încearcă sa cumperi alt prelungitor sau sa folosești priza de perete. Succes!

| Irina_Condrat_1994 explică:

Pe mine mă interesa fenomenul în sine, poate nu -am exprimat destul de clar. De ce și-au revenit pe rând?

| Irina_Condrat_1994 explică:

Și atunci de ce nu au mers o perioadă ventilatorul și uscătorul conectate direct la alte prize?