| Constantin_Ionut_2000_ral6 a întrebat:

Tocmai am achitizionat un pc. M-am apucat sa il asamblez, toate bune si frumoase. Il bag in priza, il pornesc, ramane pornit 2 min si dupa se stinge si se reaprinde singur. Cateodata il pornesc, se aprind toate ledurile de pe unitate dar nu si monitorul, mouse etc. si iar isi da un restart... Stiti cumva care e problema?

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Ar putea fi orice: sursa prea slabă, o memorie, hard disk-ul...
Lasă doar placa de bază, procesorul și sursa și dă-i drumul așa.
Dacă merge - pune RAM-ul; dacă e și de data asta OK, pune placa video (dacă ai ȘI una externă).
Acum dacă tot merge, pune și discul hard.
Dar e posibil ca treaba să nu fi ajuns chiar așa departe - componenta defectă va fi cea după care PC-ul nu mai pornește când o adaugi la montaj.
Sau una dintre primele trei (sursă, MoBo sau procesor), dacă nu pleacă din prima.