Întrebare recomandată | StefStefStef a întrebat:

TPU aprox. cat timp trebuie sa stea niste acumulatori la incarcat? daca stau prea mult risca sa explodeze? conteaza tensiunea?

Răspuns Câştigător
| Shark488 a răspuns:

El se deconecteaza automat cind se incarca, sa nu-ti fie frica n-are cum sa explodeze.happy Sper ca te-am ajutat Funda?

7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Banuiesc ca ai un dispozitiv de incarcat, are tensiunea reglata pentru fiecare tip de acumulator.

| stlucian a răspuns:

In functie de tipul de acumulatori difera si timpul de incarcare completa a acestora.Astfel :un acumulator de ex. de 800 ma care se incarca in maximum 2 ore cel de 1200mA se va incarca in 3 pana la 3.5 ore.Trebuie tinut cont si daca acumulatorii au fost descarcari compet s-au partial, timpul de incarcare reducandu-se simtitor.In legatura cu "explozia", mai toate dispozitivele de incarcare au o protectie pentru siguranta acumulatorului ea reducand s-au intrerupand incarcarea acumulatorului in momentul cand acesta este incarcat.NU este recomandata lasarea acumulatorului si nici a incarcatorului in priza dupa incheierea incarcarii. Multumit?

| KanameKuran a răspuns:

Pai, eu tin acumulatorii 4 ore la incarcat, dar s-a intamplat sa ii mai uit in priza peste noapte si nu au explodat.
Nu scrie pe cutie cat sa ii tii la incarcat?

| Jitariu_Stefan_1994_6Ibm a răspuns:

Tensiune nu mai mare de 3v si se deconteaza automat. nu explodeaza

| IdekaKarry a răspuns:

Nu exista nici o sansa sa explodeze si ei se deconecteaza automat dar in mod obisnuit daca sunt descarcati complet ar trebui sa stea aprox 12 ore.

| Terinte99 a răspuns:

Tensiunea nu trebuie sa fie mai mare de 3v in functie de tensiunea acumulatorului daca se incalzesc prea tare explodeaza

| bianca1212 a răspuns:

Nu explodeaza...se supra incarca si se arde si dupa iti arde si telu'sau aparatu respectiv.winking