| anonim_4396 a întrebat:

Un laptop Asus de vreo 18-19 mil. cu i3, 4gb ram si placa video nVidia de 2gb cat ar fi de rezistent? Daca am grija de el si nu il fortez prea mult la jocuri, ma tine 3 ani fara sa se strice ceva in el?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

De umplut se umple de praf cind il folosesti, si nu atunci cind sta... happy
Nu te uita la firma, uita-te fix la modelul care te intereseaza. Poate fi un Asus decent sau un Asus de rahat, de la model la model. Per total, as merge pe Lenovo. Cauta review-uri serioase pe net. nu te uita la ce zic toti papagalii de utilizatori. Sigur ca poti sa pui ce vrea muschiu' tau in loc de linux/free dos/nimic ce ai pe el.

27 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Sa stii ca tine enorm de mult si de noroc. Eu cel putin nu am noroc cu electronicele. Am cred ca de la toti producatorii, si chiar unele care au avut rating foarte bun pentru fiabilitate, si tot s-au stricat.

| KodrutZ a răspuns:

Teoretic te tine, practic macar o baterie tot o sa trebuiasca sa ii cumperi. Da' un desktop de banii astia ce are?

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Nu pot sa-l plimb cu mine pe unde ma duc. Asta are.
Baterie pentru ce ar trebui sa mai cumpar?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiindca o sa iti crape bateria care vine cu el. Daca ai o tona de noroc nu o sa iti crape.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Bateria o sa se strice de tot sau doar n-o sa mai aiba o autonomie buna?
Cum ar trebui sa procedez cu acea baterie ca sa n-am probleme cu ea?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai cum sa procedezi. Iti iei desktop. tongue Bateria la un moment dat nu o sa se mai incarce deloc si nu te va mai tine nici cit sa apuci sa dai un shutdown daca se ia curentul. Ca sa ii mai prelungesti viata trebuie' sa ai grija sa nu o lasi in laptop mai mult de 2-3 zile atunci cind nu e folosit si macar de 2 ori pe luna sa ii faci un ciclu de incarcare/descarcare complet.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Tare complicata treaba asta cu bateria straight face
Mi-as cumpara desktop, dar cum l-as lua dupa mine prin alte locuri? Nu e asa usor sa merg dupa mine cu unitatea+monitor+mouse+tastatura+cabluri. sad Laptopul doar il iau in mana si plec cu el.
Nu stiu daca am inteles foarte bine cum sa fac cu bateria, nu ma prea pricep la chestii d-astea. Deci nu trebuie sa tin bateria mai mult de 3 zile in laptop si atunci cand nu folosesc laptopul trebuie sa scot bateria? Chiar daca nu-l folosesc cateva ore, bateria tot trebuie sa o scot?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, citeva ore nu e cazul. Ideea e sa nu o incarci si dupa aia sa il folosesti doar de la priza. Il incarci, il lasi sa se descarce complet, incarci din nou, mai mergi cu el asa vreo saptamana-doua, repeti.
Nu conteaza ce jocuri joci, ca tot in full load o sa iti mearga. Nu vrei sa stii cum il cureti. E a draq de nasol fata de desktop. Preferabi in service. Si COSTA.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

E absolut necesar sa-l curat de praf? E laptop si ma gandesc ca nu intra atat de mult praf in el incat sa nu mai mearga bine.
Deci, la priza nu trebuie sa-l tin decat cand vreau sa incarc bateria? In rest, il folosesc fara priza?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai habar cum intra si mai ales trebuie' sa te gindesti ca spatiul e foarte restrins in sistemul de racire. Acuma nah... depinde si prin ce oras iti faci veacul. Cind incepe sa faca nazuri de la caldura... o sa iti dai seama ca e cazul sa il cureti.winking
Legat de baterie, poti sa il tii linistit la priza si cu bateria in el, insa sa nu uiti sa o lasi sa se descarce/incarce complet din cind in cind. Macar o data pe saptamana ar fi ideal, zic eu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

La cat timp ar trebui curatat de praf? Si cam cat costa sa-l duc la curatat in service?

| CinevaNou a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu or sa mearga toate in full load neparat. Majoritatea jocurilor vechi chiar daca is facute sa mearga in full load mereu or sa foloseasca un singur nucleu si deci ar trebui sa se incaleazsca mai putin decat un joc nou care stie sa le foloseasca pe toate. Si chiar si jocurile noi care le folosesc pe toate nu le tin in full load aiurea, sau cel putin eu n-am vazut pana acum vreun joc care sa-mi tina toate nucleele in full load, indiferent de setari.

| KodrutZ a răspuns (pentru CinevaNou):

Full load pe un singur nucleu la laptop>full load la ventilatoare. Daca ai un joc care iti chinuie toate nucleele, automat o sa scada frecventa la un moment dat ca sa nu se prajeasca. E elementar.
P.s. Depinde cate mii de nuclee ai. El zicea de i3, nu de un quad.winking

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ziceam... depinde de praful din jur. Il duci la curatat cind e imbicsit de una-doua se infierbinta. La mine de exemplu la desktop am filtru de praf in fata ventilatorului de 14 cm din partea frontala a carcasei (Corsair Obsidian 350D). In maxim o saptamana e imbicsit de praf de zici ca stau in mijlocul desertului.

| CinevaNou a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu neaparat. De exemplu quake2, care tine un nucleu in full load, nu face coolerele sa mearga la turatie maxima, spre deosebire de alte jocuri mai noi. Si asta pe un dualcore antic.

| KodrutZ a răspuns (pentru CinevaNou):

Tu zici tot de laptoape sau de desktopuri? Depinde, alea mai vechi erau facute mai cu simt de raspundere. Toate.

| CinevaNou a răspuns (pentru KodrutZ):

De laptopuri ziceam. Tu de jocuri ziceai ca sunt facute cu simt de raspundere?

| KodrutZ a răspuns (pentru CinevaNou):

Nu nu. De laptopuri ziceam si eu. tongue

| CinevaNou a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu sunt sigur ca e chiar asa. Un Lenovo din 2013, de exemplu, porneste coolerul doar cand se incalzeste ceva mai mult procesorul. Avand 4 nuclee si quake2 folosind doar unul, nu porneste decat extrem de rar si asta in prima treapta. Farcry3 il tureaza bine, dar jocul asta solicita si gpu mai serios. In schimb, bfme2 se comporta cam la fel cu quake2, asta daca ruleaza pe grafica integrata.

| KodrutZ a răspuns (pentru CinevaNou):

Da, tehnologii mai noi. Ramine insa de vazut cate din astea noi crapa dupa maxim 4 ani.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Mai am cateva intrebari:
Cum sa il tin ca sa nu se umple prea repede de praf? Daca il tin in geanta cand nu il folosesc, e bine?
Ce firma sa aleg: Asus, Dell, HP sau Acer?
Daca iau un laptop cu un sistem de operare preinstalat (ubuntu sau linux) pot sa-i pun windows in loc de acel sistem cu care vine?

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Mersi mult pentru raspunsuri.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere! Daca cumva iei de la pcgarage, sa imi dai un PM ca sa te servesc cu un voucher pentru reducere.winking

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

De umplut se umple de praf cind il folosesti, si nu atunci cind sta... happy
Nu te uita la firma, uita-te fix la modelul care te intereseaza. Poate fi un Asus decent sau un Asus de rahat, de la model la model. Per total, as merge pe Lenovo. Cauta review-uri serioase pe net. nu te uita la ce zic toti papagalii de utilizatori. Sigur ca poti sa pui ce vrea muschiu' tau in loc de linux/free dos/nimic ce ai pe el.

| CinevaNou a răspuns:

Depinde de noroc. Si de ce anume inseamna la tine sa "nu-l fortezi prea mult". Dar ar trebui sa tina oricum daca nu te joci cu el in pat si mai cureti coolerele de praf.

| anonim_4396 explică (pentru CinevaNou):

Adica nu ii dau jocuri d-alea mari si la calitate maxima. Joc jocuri mai "simple" cum ar fi GTA Vice City sau NFS MW la calitate joasa si nu ma joc ca disperatu` toata ziua.
Cum curat coolerele de praf la laptop?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te tine da o sa trebuiasca sa ii schimbi bateria. Da mai bine iti faci un desktop din banii astia