| vladlove123 a întrebat:

Urgent TPU, astazi am achizititonat un Nokia asa 302 dupa siteul telefonul tau.e. (sa nu fac piraterie era.eu) asa si mai aveam 10 mb de internet, in acei 10 mb de net am descarcat din magazin ovi yahoo messenger si e buddy, dupa terminarea acestor 10 mb de la Orange am conectat wirelessul ca am acasa am bagat parola am dat la pachete de date cand este nevoie, iar nu pot intra pe nici una din aplicatiile instalate adica ym si e buddy, am selectat la internet connection wlan first dar degeaba tot nu merge, merge decat browserul de internet, iar cand intru pe e buddy sau ym ma intreaba ceva de genu send data network si am de ales intre yes, always si no. Daca dau pe da mi se activeaza pachetele de date de la Orange si imi apare sus in stanga un e incercuit si tot nu merge sa ma loghez. am bagat si o cartela de Vodafone care nu are internet si tot la fel merge prin wifi decat internetul iar aplicatiile nu merg. Ce pot face sa mearga aplicatile prin wifi?

Răspuns Câştigător
| MCG a răspuns:

Problema e de la setari...fiind un Nokia trebuie activat setul implicit in aplicatii iar la tine setul implicit din cate mi-ai zis tu e pe internetul de datehappy Meniu>Setari>Configurare si pe acolo iti zice ceva de setari configurare implicite...dai acolo si iti alegi setul de wlan\wi-fi de acolo si dai "implicit"(adica ok), iar apoi, tot acolo dar mai jos ai "aplicare implicit in aplicatii" si dai acolo, te intreaba daca activezi implicitul in aplicatii, dai "da" si gatahappy baftahappy

1 răspuns:
| bms0Mario a răspuns:

Trebuie sa-ti configurezi aplicatiile (Y! M si eBuddy) sa intrebe de fiecare data ce sa foloseasca sa se conecteze la internet.
Bafta!