| EmilTraian95 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati repoedeAm un laptop si are instalat linux pe el si am stick bootabil cu windows 8.1 si nu am mai lucrat pe linux unde sa apas sa imi ia stickul sa porneasca instalul?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Dai restart, inainte sa apara orice imagine apesi cu intreruperi F2 ca sa intri in bios, la Advanced -Boot Option alegi ca stick-ul sa fie primul apoi Save si exit, face restart si porneste instalarea! Bafta!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu trebuie sa te chinui sa umbli in BIOS. Majoritatea laptopurile au o optiune de bootare din tastele "Esc" sau F. Apesi pe USB si gata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu apesi nicaieri in linux, instalezi wind ul asa cum se instaleaza el normal adica setand din BIOS drept dispozitiv primar de botare stick ul

| mihai69 a răspuns:

„unde sa apas sa imi ia stickul sa porneasca instalul?"
===
Pe butonul de pornire. Apoi pe orice trebuie ca să schimbi ordinea de butare din BIOS. (pui USB primul). Și gata.

| K0sti a răspuns:

Fratila taicule, ce treaba ai cu Linuxul? Poate fi orice pe hardul ala atat timp cat tu mai intati formatezi hardul si-l partitionezi si de abia dupa asta instalezi Windows...