| codrutz0000 a întrebat:

Vă Salut pe toți! As vrea sa mi schimb hard disk ul și mă întreb dacă trebuie sa fie compatibil cu vrei alta componenta a pc u lui, și dacă da va rog frumos sa mi spuneți!

2 răspunsuri:
| bonico a răspuns:

Problema de compatibilitate a hdd cu placa de baza se pune in momentul cand ai o placa de baza mai veche pe care ai doar slot-uri IDE (cele cu panglica lata de 40 pini).
Daca ai slot-uri SATA atunci orice HDD este compatibil cu ea, singura diferenta ar fi intre sata 1, 2 si 3 dar asta se refera doar la rata de transfer - (copiere) mai buna cu HDD SATA 3 - daca si placa suporta SATA 3; daca nu, transferul se va face in viteza aferenta placii de baza.

| JohnnySilverhand a răspuns:

Din cate stiu Hard Diskul nu cere compatibilitate cu alte componente. O spun la sigur asta. Foarte putin probabil sa fie nevoie de compatibilitate.