| anonim346575 a întrebat:

Viteza foarte mica de descarcare. Imi merge netul foarte incet. Chestia e ca nu de fiecare data se intampla asta. Cateodata imi merge bine alta data pff, dar majoritatea timpului imi merge foarte incet. am dat sa fac un test de viteza. Uneori imi arata cu 20-30Mb alteori nu merge nici cu 1Mb. Eu am router si ma gandesc ca s-ar putea sa fie de la router sau de la mufa de de la caplu de internet care intra in pc, care este deteriorata( imi mai face figuri cateodata nu sunt fixe firele si nu mi se aprinde beculetul acela si misc de cablu pana gaseste pozitia) Din cauza PC nu cred ca ar fi probleme pentru ca unitatea de noua are doar cateva zile. Tot cam asa pateam si la cea veche. Deci ce credeti? Care ar fi problema?

3 răspunsuri:
| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Am impresia ca ai probleme cu cablul

| MariuSSer a răspuns:

Verifica mai intai conectivitatea intre calculator si router:
ping 192.168.1.1
Daca apar pierderi de pachete atunci ai probleme cu acest cablu.
Mai departe verifica daca sunt pierderi cu ISP-ul dand ping in name serverul providerului, exemplu:
ping ns1.rdsnet.ro
Fa aceste teste cand nu ai download-uri/upload-uri pornite.

| anonim346575 explică (pentru MariuSSer):

Pai si cum fac asta, ca nu stiu