| MrTehnicus a întrebat:

Voi stiati ca un Windows poate fi folosit doar pe un singur calculator, chiar daca e cu licenta?

Habar n-aveam pana sa intru pe site-ul asta www.riscurilepirateriei.ro

32 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Normal ca este pentru un singur calculator(cel original)

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, știam.
Acum ești și tu cu noutățile la zi.
Pa, pa.

| sTeFaN_2897 a răspuns:

Pai afirmatia lui MrTehnicus e pe jumatate adevarata. Exista mai multe feluri in care poti categoriza sistemul de operare Windows. Printre acestea se afla si dupa crieriul Oem sau Retail. Oem este daca ai cumparat un calculator cu OS(operating system) instalat. Ai voie sa reinstalezi OS pe care l-ai primit, dar nu il poti instala pe un alt calculator. Daca la respectivul sistem ii schimbi cateva componente, s-ar putea sa nu mai poti reinstala acelasi OS pe care l-ai primit impreuna cu el. Va crede ca e alt calculator. Iti da voie numai daca nu ai trecut de un anumit procent. De exemplu, daca ai mai adaugat RAM inca mai poti instala acelasi sistem. Fiecare componenta are o anumita pondere. Placa de baza are ponderea cea mai mare. Daca ai trecut de 50%, e foarte probabil sa nu mai recunosca calculatorul, deci nu mai ai ce face cu respectivul OS. Versiunea Retail e cu totul altceva. Se numeste Retail atunci cand ai cumparat Windows-ul separat, si se poate folosi pe mai multe calculatoare, cu toate ca e o singura licenta. Totusi este o limita si acici. Sper ca v-am lamuritbig grin

| sTeFaN_2897 a răspuns:

@cripy M-ai luat la faza astahappy

| AndreyIstetul a răspuns:

Serios?

| 非有神论者 a răspuns:

Nu prea stii ce vorbesti MrTehnicus.
Nu e corect ce zici. Daca licenta este pentru 10 calculatoare atunci poti sa folosesti Windows pe 10 calculatoare.

| 非有神论者 a răspuns:

@stefan spui tu ceva dar nu e chiar valabil tot ce spui.
Diferenta dintre OEM si Retail este urmatoarea. Daca ai o licenta OEM acea licenta iti permite folosirea Windowsului doar pe calculatorul cu care ai cumparat licenta. Daca ai schimbat calculatorul pentru ca asa ai vrut tu, nu mai poti sa folosesti acea licenta.
Daca ai o licenta Retail, acea licenta iti permite folosirea windowsului pe numarul de calculatoare pentru care acea licenta este valabila.
Licenta Retail nu inseamna neaparat ca se poate folosi pe mai multe calculatoare in acelasi timp.
Licenta Retail iti permite ca in acelasi timp sa folosesti windowsul pe orice si oricate calculatoare in limita numarului de calculatoare pe care licenta iti permite.
De exemplu eu am licenta retail pentru un singur calculator. La un moment dat eu pot sa folosesc acea licenta pe un singur calculator. Daca mi se strica calculatorul si il inlocuiesc eu pot sa folosesc licenta pe calculatorul nou.
Nu este voie sa folosesc acea licenta Retail in acelasi timp pe mai multe calculatoare.

o mica smecherie pentru cei cu licenta oem:
daca vrei sa iti schimbi calculatorul si sa pastrezi licenta trebuie
sa pastrezi carcasa (pe care ar trebui sa ai actibildul de licenta) si sa zici la centrul de activare ca ti s-au stricat componentele vechi si a trebuit sa iti cumperi o alta placa de baza noua, procesor, hdd etc.
Smecheria tine pentru ca mi s-a intamplat pe bune.
s-a ars placa de baza si procesorul la un calculator. cand am reinstalat windowsul a aparut mesaj ca nu se poate activa windowsul si am sunat la ei sa imi activez windowsul manual. cand le-am zis ca motivul pentru care s-a schimbat configuratia pc-ului este ca mi s-au stricat cele 2 componente nu au avut incontro si mi-au dat o cheie de activare.

| coddy24 a răspuns:

Pfff...pai eu cu un cd instalez la N calculatoare windowsul si merge...cum adica doar pe unul singur?thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe 100 sau o mie de calc...pana se duce cd

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cate licente ai pentru cd respectiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic mai fals, intrebarea asta e pentru incepatori. Daca ai un serial de volume licensing poti sa il folosesti cu acelasi serial pe o mie de pc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine. pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nue adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema. va rog help!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am cumparat un Home Edition OEM şi l-am activat pe doua calculatoare, unul pe net iar altul telefonic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e tocmai adevarat. Adica poti cumpara un singur DVD cu Windows dar in acelasi timp sa cumperi mai multe licente pentru acelasi DVD. Daca vreti mai multe licente, te poti interesa de ofertele comerciantilor, pentru ca de obicei pentru mai multe licente se ofera si o reducere, mai mult sau mai putin notabila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alice_colescu2000 te rog sa-mi dai un cod!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a cuceri un baiat trebuie doar sa ai rabdare si sa fii tu insuti. Daca el te place neaparat va face ceia ce trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iffi viyiiyv

| LaMLaMlaMa a răspuns:

Multumesc.nu stiam. mi-ai dat o noua stire.;-)

| eduardd a răspuns:

Dar daca licenta este pentru. mai mult de un calculator?

| 5000 a răspuns:

Q: Is this covered pub?
A: Yes it is.

| Hopeless a răspuns:

Da, dar decat sa dau 6 mil pe un windows original mai bine downloadez un crack in 2 min si gata laughing))))

| manole311 a răspuns:

Da, știam.

| arcticold a răspuns:

Licenta Windows a fost dintotdeauna pentru un singur PC. Ce mai trebuie stiut ca la partea de hardware(piese), ai voie maxim 5 schimbari pe an. Daca faci mai mult de 5 schimbari se blocheaza licenta.Printre putinele licente multipc sunt antivirusurile care de obicei se cumpara pack. O licenta poate functiona pe 3 calculatoare concomitent. O zi buna

| arcticold a răspuns:

Da, dar a al doilea nu are internet presupun, iar daca o luam pe litera de lege, a doua instalare este ilegala, nu ca restul n-am avea windows pirat. dar ca idee. windows + antivirus + fara site-uri warez & pr0n = LOVE