| vladionut94 a întrebat:

Vreau sa cumapr procesoru asta Procesor Intel® CoreTM i7-4790K, 4.0GHz, Haswell, 8MB, Socket 1150, Box

si nu stiu unde sa ma uit sa vad ce socket are placa mea de baza sa vad daca i compatibil cu procesoru
ps:dau funda cine ma ajuta
pps: si ceva pareri daca este bun procesoru pentru gaming

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca s-a nascut nimeni cu cunostiintele necesare sa utilizeze un calcualtor. Cu totii am fost in locul celui care a pus intrebarea, la un moment dat. Mai usor cu arogantele ca nu isi au rostul.

35 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Pentru gaming e bun si un i5, nu neaparat i7.
Pe langa procesor, trebuie sa mai ai si o placa video decenta si 8 gb rami daca vrei sa joci jocurile cu detalile la maxim.
Poti sa vezi cu everest ce socket ai la paca de baza sau intri pe site-ul producatorului si te uiti la specificatii.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor)
WTF. Fratilor, aveti un ban in mana si zero creier. Fie ca dai banii pe i7-ul, fie ca iti iei un i5 4460, jocurile o sa mearga IDENTIC de prost sau bine. Nu procesorul conteaza.
Si tu esti incapabil sa iti dai seama de skt are placa actuala de baza, da visezi i7. Ma rog, esti incredibil.

| sheamussheamus a răspuns (pentru anonim_4396):

Merg mai bine decat pe i5. i7 nu zic ca e de 10x ori mai bun decat i5 dar tot e putin mai bun.

| KodrutZ a răspuns (pentru sheamussheamus):

Putin ala se traduce prin mai putin de 5% in orice scenariu de gaming. Diferenta o bagi in placa video si iesi mult mai bine...

| heldeN a răspuns (pentru KodrutZ):

Mai nou vad ca lumea alege i7 4790k si gt620 rolling on the floor
PS: stii dc nu-i raspund eu la intrebare? uita-te putin la poza lui, crezi ca acel copil va cumpara ceva, nestiind macar socket-ul placii sale de baza? 0 informatii despre sistemul lui actual? patetic

| KodrutZ a răspuns (pentru heldeN):

Da, o sa se duca si o sa ia un sistem gata facut de la Selgros...

| heldeN a răspuns (pentru KodrutZ):

Lasa ca a cumparat un prieten un pc pe componente cu i7 4770k si gt620, nu trebuie neaparat de la selgros laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru heldeN):

Si cu sursa Delux, nu? Mare e gradina... Mie mi-ar place sa ma apuc sa pun pariuri pe cite 250 RON cel putin. Ca eu cu i3 ii umilesc pe de-astia in orice joc, la boot si la incarcat orice aplicatie. Chit ca e i3 2120... da' GTX 750 Ti si SSD. happy

| heldeN a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu cu tigaia mea de x4 750k si r7 250 joc jocuri pe care aluia cu 4770k si gt620 nici nu ii pornesc laughing pun pariu

| KodrutZ a răspuns (pentru heldeN):

De pornit ii pornesc toate, ca are DX 11. Dar dupa pornit... mai greu. happy

| vladionut94 explică (pentru heldeN):

Tin sa precizez ca am 19 ani si probabil mai multi bani in buzunar ca tine motivul parinti potent finaciar si nu as vrea sa ma laud ce biznisuri imobiliare detin in cluj
ps:poate nu stiu multe de calculatoare dar imi permit sa imi cumpar ce este mai scump

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I7-4790k este un procesor facut pentru overclocking. Ca sa il poti folosi cum a fost intentionat vei avea nevoie de o placa de baza conceputa pentru overclocking si racire custom. Un astfel de procesor cumperi doar daca te pricepi bine la calculatoare, in nici un caz daca nici macar nu ai habar ce socket are placa ta de baza. Daca un procesor din seria "i" (i3, i5, i7) are un "K" inseamna ca e conceput pentru overclocking si nu ar trebui sa-l cumperi decat in conditiile in care ai de gand sa faci overclocking.

Mai bine mergi pe un i5 si investesti banii intr-o placa video, pentru ca placa video este cea care face diferenta in jocuri.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa vezi tu i3 cu un "k,, la final cand o ma duc eu la biserica!

| anonim_4396 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Nu eram sigur daca seria i3 are si k-uri si mi-a fost lene sa caut. Cu toate astea nu am oferit vreo informatie gresita care sa-l incurce cu ceva. Seriile le-am oferit ca si exemplu ca sa stie la ce ma refer, daca scriam doar "i" existau multe sanse sa ramana in ceata.

Totusi, daca vrei sa ne arati cat esti de inteligent, fa-o pe marginea unui subiect important, nu pe o chestie atat de nesemnificativa. Asta daca poti, eu stiu sigur ca nu.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu simt nevoia sa arat mimic nimanui. Atata timp cat sunt capabil sa ma evaluez singur in raport cu ceilalti rareori simt nevoia sa demonstrez ceva. Respect intelectul celor pe care-i consider mai buni sau egali cu mine dar acum chiar nu e cazul. Era doar o observatie menita sa evite o cautare inutila dupa ceva ce nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Afirmatia ta subliniaza doar gelozia pe care i-o porti. Daca cineva are bani, in timp ce nu este la un nivel ridicat din punct de vedere intelectual, nu e problema ta si nici a mea. Si in nici un caz nu inseamna ca ar trebui sa-l abordezi cu un aer de superioritate ca sa-ti hranesti propriul orgoliu. Gelozia ta iti face doar tie rau.

2. Sa inteleg corect: daca ai bani inseamna ca te nasti cu anumite cunostinte? El nu trebuie sa invete ca orice alt om, el ar trebui sa stie de la 10 ani la ce socket foloseste orice procesor de pe planeta, doar pentru ca are bani? Pentru ca are bani a ales un procesor foarte scump, atata tot. Daca ai bani, trebuie mai intai sa stii exact cum functioneaza un Ferrari, inainte de a-l cumpara? Sau un avion? Tocmai pentru ca nu se pricepe a adresat intrebarea si a fost lamurit, acum stie ce are de facut (cred).

3. Cu seria "K" a fost o scapare. Exista multi specialisti IT care nu stiu cate serii "K" exista, asta nu inseamna ca sunt mai putin buni in ceea ce fac. Daca nu stiam ce raspundeam, l-as fi sfatuit sa faca ceva gresit. Daca am facut asta, by all means, da-mi peste nas. A fost o scapare, sunt sigur ca nici tu nu poti cita pe dinafara toate procesoarele care au existat si ce tehnologie a fost folosita pentru fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Mai exact, cu ce? Faptul ca ai subliniat ca are bani si nu minte arata destul clar ce te deranjeaza pe tine, in realitate. Daca era prost si sarac nu ai fi avut o problema atat de mare cu el. Daca recunosti sau nu asta, nu ma priveste.

2. Oamenii care mor in accidente, mor pentru ca nu stiu cati cai putere dezvolta un anumit motor? Sau pentru ca nu stiu ce sunt acelea bujii? Pentru ca nu fac diferenta dintre un diferential blocat si unul neblocat? Daca esti sofer nu trebuie sa fii si mecanic auto. Daca esti pilot de avion, din nou, nu trebuie sa fii si mecanic. Ca sa te joci la calculator nu trebuie mai intai sa stii pentru ce socket a fost conceput procesorul pe care il folosesti sau cate alimentari are placa video.

Ultima ta afirmatie nu poate fi demonstrata, eu faceam apel la bunul simt. La fel de usor pot afirma eu ca iti pot cita "Rascoala" de Liviu Rebreanu, cuvant cu cuvant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca daca esti pilot de avion trebuie sa stii si ceva din mecanica. Ca daca isi cedeaza un motor in aer te ia naiba si te prabusesti. Nu e asa.
2. Ca sa te joci pe calculator, tot trebuie sa ai creier si minte. Degeaba ai un cpu de asta daca faci combinatie cu un rahat de gpu cum fac toti.Si te intereseaza. Te rog, viziteaza, ca faci pe interesantul si nu esti. http://www.tpu.ro/......928546-am/ Tu sustii prostia, parca te aperi... Nu ai dreptate deloc. Dar ma rog. Si ziceai la 1, ca sunt contra. Nu nene, am sa fiu pro. Ce spui tu e exact ce avem in Romania, gandirea asta proasta. Te uiti la toate cur*ele care toata ziua trag si inghit altceva, cum conduc masini de lux, cocalari cu bmw-ul uitandu-se urat la tine si multe altele. Si te mai uiti dupa la putinii oameni care inca muncesc, care le pasa de lucruri, si care stiu ca inainte sa faci ceva, trebuie sa ai minte, sa cunosti, nu te duci in rapa. Asta e unul dintre motivele pentru care urasc tara asta. Multi oameni gandesc aiurea.
Daca nu raspundeam eu, sa ii zic, sau daca era la fel de inteligent sa nu puna intrebarea, isi lua procesorul, se dadea el mare 'bengos' ca si-a tras procesor nene. Si il fixa in pc cu ciocanul. Sau varianta 2, mergea cu el la un service it si cadeau aia pe jos de ras. Is mai batran pe TPU decat tine, stiu ce greseli fac 95% din cei de aici, iar tot ce vrei tu este sa ii indreptatesc. Logica ta e de a ramane toti prosti, ca nu se naste nimeni invatat, dar nici sa nu care cumva sa indrazneasca sa invete ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident ca trebuie sa ai ceva cunostinte de baza si atunci cand esti pilot si atunci cand esti sofer. Dar pilot si soferi ajungi dupa ce faci o scoala si informatiile de care ai nevoie iti sunt servite la botul calului. Ca sa folosesti un calculator pentru jocuri, nu ai nevoie de o scoala.

Eu nu am spus ca nu trebuie sa invete, eu am spus sa o lasati mai usor cu aroganta. Intelegi? Nu e chiar atat de greu de inteles, stiu ca poti. Sau poate tu crezi ca doar fiind arogant si vorbindu-i de sus, pentru ca nu stie sa identifice un socket, e singura metoda prin care il poti ajuta sa invete?

Eu nu sustin prostia, eu sustin bunul simt. Si asta apar! Tu ce aperi, nesimtirea si aroganta? Pentru ca asta dai de inteles. Fac pe interesantul pentru ca iti atrag atentia ca te porti ca un om mic? Pai tu vorbesti despre BMW-uri si lipsa unei bune educatii in timp ce ai aere de superioritate pentru ca stii ce este acela un socket! Inafatuarea ta iluzorie este exact ce fac si baietii despre care vorbesti tu, doar ca ei au ce arata, tu nu. Inca o dovada ca diferenta dintre tine si cei cu BMW e doar de statut, la tine totul se rezuma la invidie. Ma jignesti pe mine si pe respectivul care a pus intrebarea, in repetatea randuri, apoi oferi si o parere despre ce merge prost in Romania si anume "gandirea asta proasta", care promova bunul simt intr-o discutie. Sunt sigur ca e mult mai nociva societatii decat oamenii care se cred sunt buricul pamantului si sunt mai aroganti decat neamul Becali la un loc, in ciuda faptului ca le lipseste capacitatea de a intelege concepte relativ simple. Daca vrei sa gasesti pe cineva care chiar gandeste aiurea, gaseste o oglinda. Ura fata de oamenii care au mai mult decat tine arata clar nivelul tau de inteligenta si educatie. Esti un cocalar sub acoperire. Esti ca un dosniac pasiv care blameaza homosexualii si, in acelasi timp, viseaza la castraveti indesati in lorgean.

Puteai sa fii pe TPU si din anul 0, asta nu iti scuza lipsa de a intelege texte simple si carentele in logica. Si, in niciun caz, atitudinea de pusti cordit care crede ca le stie pe toate.

Confunzi cam des prostia cu lipsa unor cunostinte. Asta ma face sa presupun ca la fel confunzi si inteligenta cu un bagaj de cunostinte amplu. Poate de aici se naste si ignoranta de care dai dovada.

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Folosesti cuvinte multe ca sa spui nimic util. Bravo. Te vad un mare avocat in viitor, sau un alt politician cu burta mare happy.

| vladionut94 explică (pentru anonim_4396):

Apreciez ce spui este adevarat nu prea le stiu astea doar ca mi so parut scump procesoru si daca har domnului am destui bani am vrut sa il cumpar happy
ps: am tot respectul pentru tine pentru cca nu esti arogant si frustat ca imi pot permite un procesor scump aviz amaotrilor care au raspunz cu invidie care nu is permit asemenea procesor

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru vladionut94):

Nici cu romana asta nu stai bine.

| KodrutZ a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Nu are nevoie de romana. Dupa cum trateaza romana, ma indoiesc de legalitatea afacerilor parintilor lui. Cunosc citeva cazuri de milionari in euro care chiar au muncit pentru banii aia si in toate cazurile respective, oamenii au avut grija de educatia copiilor si mai ales au facut astfel incit si copii sa vada cum se munceste si se cistiga un ban si sa il pretuiasca, nu sa arunce pe toate rahaturile ca is potenti financiar parintii. Faptul ca imi permit niste chestii nu inseamna ca am si nevoie de ele, dar cine sa inteleaga asa ceva...
P.S. Imi permit i7 dar ma simt foarte bine cu i3. A, da, si o sa fac cu i3-ul mult mai multe decit va face el vreodata cu i7. Inclusiv la capitolul bani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Omule, cand vrei sa faci pe cineva de rahat ca nu stie romana straduieste-te sa tastezi corect.
Citeva=cateva, incit=incat, inca si copii = incat si copiii, cistiga = castiga, is=sunt
Sa spui ca daca a tastat cateva cuvinte gresit parintii lui au afaceri ilegale sunt acuzatii grave si nefondate.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu scriu cu â in loc de î fiindca asa am invatat si nu ma plateste nimeni sa scriu conform regulilor de rahat bagate mai recent. De aia am luat 9 la bac la scris, ca m-am pisat pe â si nicun/nicio si alte rahaturi pentru retarzi introduse de imbecilii de la academie... OK, am mincat un i la copiii acolo, mea culpa. Acuzatii grave si nefondate? Mai citeste o data intrebarea lui. Mai uita-te la alte intrebari si raspunsuri de-ale lui, apoi zi-ne si noua daca ai impresia ca el are habar care e valoarea banului si ce inseamna sa muncesti pentru ceva si mai ales ce inseamna sa cumperi ceea ce ai nevoie, nu ceea ce iti permiti. Oh, da, si el tasteaza MEREU chestii gresite. Gresite grav, nu ca ar minca un i sau ar pune o litera aiurea din cauza vitezei...

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

laughing Nu am zis ca esti analfabet sau altceva, Doamne fereste, doar mi s-a parut amuzanta situatia si nu m-am putut abtine.
Pana la urma si sa aiba afaceri ilegale nu prea e treaba noastra ci a politiei.
Si eu recunosc pe o parte ma oftic cand vad oameni care au pc de 60 de milioane si nu stiu cum sa il bage in priza, nu stiu sa bage un microfon, nu joaca decat jocuri de prin 2006, dar asta e vina mea ca ma oftic, nu are el nici o vina.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu ma ofensasem in mod deosebit, daca a parut cumva. Am mentionat si mai devreme, CUNOSC DIRECT familii de milionari in euro si NICI UNA nu are copii de genul astuia. "Daca am bani, atunci imi permit." Toate familiile respective si-au educat copiii astfel incit sa vada cum se cistiga un ban si, de multe ori, pina sa ajunga sa se implice in afacerile familiei, au inceput cu munca de jos. Genul asta de oameni niciodata nu vor cumpara chestii scumpe doar fiindca isi permit si nici nu vor uita vreodata sa zica saru'mina femeii de servici, chiar daca ei sint sefi peste o mie de angajati. Una e sa fii bogat prin munca, si alta e sa fii imbogatit peste noapte din cine stie ce jmenuri imobiliare dar tie inca sa iti curga colbul din buletin, daca intelegi ce vreau sa zic.

Legat de astia cu calcuri scumpe care se joaca CS si mai stiu eu ce fail de joc... noi sa fim sanatosi! Mie intotdeauna mi s-a parut o adevarata provocare aceea de a face mult cu putin, chiar daca sa zicem ca mi-as fi permis mai multe. Par example, telefonul - am un ZTE Open C care m-a costat 115 dolari cu tot cu transport, si are 3G, o camera de 2 MP, GPS si WiFi. Pot sa vorbesc, pot sa trimit mesaje, pot sa ma dau pe FB sau sa ma orientez pe harta. A, pot sa fac si niste poze cit-de-cit descifrabile si sa le urc pe FB. Oare citi dintre astia cu telefoane de 1500-2500-3000 RON fac mai mult de atita? A, da, si sa ascult muzica... dar pentru asta am mp3 player adevarat.

| SouLIce a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu cumperi acel procesor daca vrei doar gaming... in gaming este foarte ok si un i5
Descarca cpu-z si o sa vezi pe ce soket este procesorul tau
Daca ai un pc mai vechi de 1an si cv atunci sigur acel procesor nu este compatibil cu placa ta

| vladionut94 explică (pentru SouLIce):

Spune-mi atunci ce procesor merge la socket 775 LGA

| sltlp a răspuns (pentru vladionut94):

Pe lga 775 nu se mai fabrica procesoare de ani buni. Doar sa gasesti ceva sh.

| vladionut94 explică (pentru sltlp):

Daca cumpar placa asta de baza Placa de baza Gigabyte H61M-DS2, socket 1155
pot lua procesoru acela happy

| DuDDy24 a răspuns (pentru vladionut94):

Cel mai bun procesor pe 775 e Core 2 Quad Q9650 care e fooooarte scump pentru ce ofera, nu se mai merita sa il cumperi.
Spune-mi bugetul tau si te ajut sa iti faci pc-u' asa cum trebuiewinking

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru vladionut94):

Nu prietene nu merge! Acel procesor e un refresh la haswell care merge pe socket 1150. O sa ai nevoie de o placa compatibila 1150 si ai grija sa fie cu chipset z97 ca sa nu te chinui cu update de bios si alte prostii.

| SouLIce a răspuns (pentru vladionut94):

Procesoare pe soket 775 le gasesti sh...ca sa folosesti acel i7 iti trebuie placa de baza cu soket 1150

| sltlp a răspuns (pentru vladionut94):

Nu.