| XgAmE a întrebat:

Vreau sa cumpar o placa video noua si un prieten mi-a zis sa iau amd radeon 6790 de 1024mb. Este buna pentru gaming?

3 răspunsuri:
| m5789932 a răspuns:

Ca sa cumperi o placa trebuie sa tii cont de configuratia actuala. Ori cumperi o placa in acelasi registru cu celelalte componente, ori iti schi pc-ul (iti cumperi alt calculator).

Cand cumperi o placa trebuie sa ai in vedere ce sursa detii, iar apoi sa ai si un procesor destul de capabil ca sa nu traga sistemul in jos. un alt lucru de luat in seama este placa de baza. Din punctul meu de vedere nu as cumpara o placa video noua daca ai conectori agp, sau pci-e 2.0. Mai bine cumperi un nou pc, si pui pe lista de componente o placa video pci-e3.0. Pui banii deoparte si usor usor, aduni pentru ca mai apoi sa fii multumit de pc si sa nu mai ai treaba cu el pentru 5-7 ani.

Daca totusi vrei sa cumperi numaidecat placa video, nu te arunca la cea mai scumpa si cea mai performanta. Cumpara-ti una care sa iti satisfaca asteptarile, dar care sa se potriveasca si pentru sistemul tau. Ca sa intelegi mai bine iti dau un exemplu. Degeaba cumperi tu ultima placa video, cea mai performanta si cea mai cea, ca saracuta de ea o sa functioneze la capacitatile configuratiei pc-ului. Nu o sa poata sa-si puna in valoare toata puterea, pentru ca poate procesorul e mai invarsta, placa de baza e de generatia 2009, ramii ddr2 nu se descurca asa bine preum ar face-o cei noi (ddr3), sursa incearca si ea sa dea ce poate, dar din cand in cand se mai ineaca... etc.

Sper ca ai prins ideea.

| Zangetsu a răspuns:

E buna, dar are nevoie de 2 conectori suplimentari 6Pin Pci-Express. Iti recomand sa iei 7700 sau 6850, ambele sunt mai bune decat 6790 si au nevoie doar de 1 conect 6Pin PCI-E.

| cristy3991 a răspuns:

Iti recomad sa iti iei nVIDIA deoarece sunt mult mai bune pentru gaming. Sper ca ti-am fost de folos. happy