| foreverANDaDAY a întrebat:

Vreau sa imi cum un aparat foto profesional si nu stiu exact care. Ma gandeam la Nikon D3100. E bun?

8 răspunsuri:
| filipm2001 a răspuns:

E un DSLR pentru entry-level pentru incepatori (ca si Canon EOS 1100D). Mai mult decat suficient pentru incepatori. Iti recomand sa cumperi kitt-ul cu doua obiective (grandangular si tele) daca gasesti. Daca nu, ti-l recomand pe cel cu opbiectiv 18-55. Ai sa vezi ca merita. Vezi ca la eMAG primesti TVA-ul inapoi pentru orice aparat foto cumparat pana in 18 iulie. Uite aici D3100 (la care primesti cadou pe langa TVA, o geanta, un card de memorie un cablu USB si unul HDMI): http://goo.gl/EPqjx.
Succes si poze frumoase;)

| Dash a răspuns:

Da, e foarte bun!

| TrixLove a răspuns:

Nikon e cea mai buna marca, desi eu am Sony, e mult mai bun Nikon-ul. E foarte bun. Cu caldura iti recomand! Iar Nikon D3100 e (cred) cel imi bun. Cred. Cred. Nu sunt sigura. Dar am cautat pe net. Funda?

| BlackScribble a răspuns:

Buna!
Nikon D3100 e bun dar dupa parerea mea ai putea incerca si un Canon deoarece sunt mai ieftine si la fel de bune.
Oamenii zic ca Nikon e mai bun deoarece Nikon fabrica doar aparate foto nu si alte electronice ca sa Canon.
Eu am un Canon EOS 400d.L-am luat la mana a doua deoarece nu se mai gaseau pe piata.
Ti-as recomanda orice Canon de la 350d pana la 600d.
Nu am nici o problema cu Nikonurile dar Canonurile mi se par mult mai okhappy
Fac poze foarte frumoase.Eu nu am avut nici o problema cu aparatul meu. happy

| xCatastrophe a răspuns:

Uita-te aici: http://www.cel.ro/aparate-foto-digitale/?gclid=CPbd5aKJ-qkCFdkz3wodfHPZaw
Sau aici: http://www.price.ro/preturi_aparate_foto_digitale-1387.htm
Sau aici: http://www.emag.ro/foto_digitale
ALege`ti tu si apoi mergi in hiper market, mall sau depozite de astea (cum ar fi altex au multe bune) si Nikon e bun dar nu sunt ff rezistente cand cate stiu

| Treistariustar a răspuns:

Da este un DSLR foarte bun si este si la o reducere foarte mare aici http://bit.ly/114vg5e

| Pumba a răspuns:

D3100 nici semi-profesional pentru un fotograf profesionist nu este. Este unul dintre acele aparate de uzura cu care un fotograf le inlocueste pe cele profesionale atunci cand s-a umplut cardul, s-a descarcat bateria etc. Si daca tot am adus vorba de aparate profesionale sa iti enumar cateva(ma voi axa pe firma Nikon deoarece tot de aici ai ales si tu aparatul "profesional" pe care vrei sa ti-l cumperi). Ca aparate profesionale avem Nikon D300(pe care il detin), Nikon D300s, Nikon D700(de asemenea, il am si pe acesta), Nikon D90(unul potrivit pentru ce ai tu nevoie), dar de acum intram din nou in semi-profesioanle. Si ca sa iti spun doua aparate exceptionale avem Nikon D3 si Nikon D3X. La ambele preturile sunt pe masura(preturi, incomparabile cu pretul lui Nikon D3100). Deci, daca vrei sa faci un hobby din fotografie iti recomand Nikon D90 sau Nikon D300s sau, daca vrei sa traiesti din aceasta meserie iti recomand Nikon D300 sau Nikon D700 sau poate si mai sus(Nikon D3, Nikon D3X), cine stie.Pentru mine, ca om experimentat in ale fotografiei, nu ma incanta cu absolut nimic acest Nikon D3100.Prin urmare iti recomand unul dintre cele doua aprate pe care le am si eu si care nu m-au dezamagit niciodata(Nikon D300, Nikon D700), si, crede-ma ca le-am folosit la maximum si au facut fata la absolut toate cererile mele. Deci, Nikon D3100 mi se pare un aparat de uzura si de umplutura care pe mine nu m-ar ajuta cu absolut nimic. Dar, cine stie, in cazut tau poate este altfel. Succes in a cumpara un aparat cu adevarat bun si care sa te ajute la ce ai tu nevoie.

| justlove007 a răspuns:

Da e foarte bun si eu am lafel...cumpara'l fara fricawinking