| SebastianMutulescu a întrebat:

Vreau sa îmi fac un calculator de gaming și vreau sa știu următoarele chestii.
Calculatorul meu va avea placa de baza Asus z97 pro gamer cu placa video Asus GeForce gtx 970 strix oc 4gb gddr5 256 bit și as vrea sa știu dacă este compatibila cu placa de bază și dacă o pot folosi la capacitate maxima, apoi ca procesor o sa îmi iau un i7 skyline 6700k de 4 ghz, dar acesta are socket 1501 și placa de baza are 1500, deci merge sa pun procesorul? Sau sa iau i7 hawsel 4790k tot de 4ghz deoarece acesta are socket de 1500 ghz? (Eu as dori mai mult skyline decât hawsell ), ca sursa m-am gândit la thermaltake start se 530w (este buna? ). Ultima întrebare ar fi dacă toate aceste componente ( referimdu-ma în special placa video ) încap în carcasa nzxt 530 phantom White. Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| redy04 a răspuns:

Gresit. Foarte gresit. Ce buget ai?