| blurixe a întrebat:

Vreau sa imi fac un mini-program folosing notepad. Programul vreau sa ruleze folosind extensia ". bat" in CMD. In notepad vreau sa fac astfel incat sa apara in cmd ceva de genul: Enter IP here: "" iar apoi sa se execute o comanda: ping -t -l 2500 iar sa fie ceea ce a pus user-ul acolo. Cum sa scriu asta?

1 răspuns:
| JaJe a răspuns:

Nu este posibil sa faci prin MS-DOS sa apara cum zici tu sa adaugi Ip-ul respectiv si sa faci ping, in schimb poti sa faci doar pentru un IP. de exemplu:

"Ping -t 192.168.0.1"

Scrii asta pe notebook si salvezi in format.bat nu.txt si cand dai dublu-click la fisierul bat, porneste automat ping-ul (la infinit -t) la ip-ul respectiv, adica 192.168.0.1 (este un exemplu).