| OmBl4DoN a întrebat:

Vreau sa imi schimb procesorul la Pc (Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2160 @ 1. 80GHz (2 CPUs), ~1. 8GHz) si sa pun unul:Intel Core2 Duo E6750 2.66GHz. E nevoie sa schimb si coolerul?

4 răspunsuri:
| pbsolver a răspuns:

Au acelasi tdp, 65w, nu trebuie schimbat nici coolerul, nici sursa, ambele au aceeasi tehnologie de fabricatie, 65 nm, ai liber la upgrade! ar fi totusi indicat sa te asiguri ca placa de baza suporta noul procesor cu versiunea ta de bios curenta. daca nu suporta in versiunea curenta, fa-i upgrade la bios apoi poti pune noul procesor. nu uita sa cumperi pasta termoconductoare! recomand arctic silver as5!
bafta!

| zaratu a răspuns:

Depinde ce putere are sursa ta acuma si ce putere cere noul procesor pe care vrei sa til cumperi dar cel mai bine este sa te duci cu unitate la magazinul respectiv si iti vor spube baieti de acolo ce este de facut

| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

Mai bine nu ei Intel e.

| Mayuri a răspuns:

Ar fi bine si indicat sa o faci, ca sa eviti supraincalzirea si deteriorarea noului procesor.