| dyag95 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un laptop intr-un buget de maxim 2700 de ron si acestea 2 sunt cele la care m-am oprit: Dell Inspiration 7010 cu i5 (http://www.cel.ro/......1gb-v2-l/) si Acer Aspire 5750G (http://www.emag.ro/......GA0C.004).
Nu joc jocuri(decat foarte rar) insa am nevoie de el sa se miste repede si sa urmaresc filme HD 1080p la claritate cat mai buna. In rest il folosesc in aplicatii office, muzica, net, photoshop cs5 si alte cateva instrumente adobe.
Pe care mi-l recomandati? alte idei de laptopuri in bugetul meu...Multumesc mult, XO

Răspuns Câştigător
| Bogdanux a răspuns:

Alege Acer-ul, are o placa video mult mai puternica, iar procesorul e de generatie mai noua, facand parte din seria Sandy Bridge.In plus ai si un hdd mai mare pentru stocat filme FullHD, si avand doar o placuta de RAM 4gb si doar 2 sloturi, iti mai poti pune pe viitor inca una.

5 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

DarkMirror, ai dreptate in legatura cu Acer Aspire, am auzit si eu ca se incalzesc ca dracu'.Dar in banii aia altceva mai bun nu gasesti, am cautat eu pe diverse site-uri inainte de a posta raspunsul.

| filipm2001 a răspuns:

Buna.
Ambele arata foarte bine, dar l-as alege cu ochii inchisi pe cel de la Asus. Daca zici ca-l folosesti la grafica, iti trebuie ceva cu placa video cat mai puternica si 2GB fata de doar 1GB la Dell se simte. Acum sigur se descurca si Dell, dar pe viitor, sau in cazul in care rulezi mai multe programe simultan, Asus e solutia. Acesta ar fi cel mai important aspect, desi trebuie mentionat si faptul ca daca-l iei pe cel de la eMAG pana in 4 iulie, primesti TVA-ul inapoi (503 RON) ceea ce nu e de neglijat. Si foarte utile sunt si opiniile cumparatorilor care au apucat deja sa-l utilizeze si il ridica in slavi: http://goo.gl/WKtXB.
Eu sincer as alege Asus-ul fara sa stau pe ganduri.
Si, felicitari petru alegerea procesorului. i5 cu 4GB RAM si placa video de 2GB isi vor face datoria mult timp de acum in colo cu brio. Succes;)

| MMihai a răspuns:

Laptopul este pentru oamenii de afaceri care merg pe la firme și să nu care calculator, monitor, difuzoare și fire că ar fi aiurea.
La ce dracu îți trebuie ție Laptop dacă nu ești om de afaceri?

De banii ăștia iei un calculator destul de bun cu toate accesoriile necesare : imprimantă, monitor, tv tuner extern hibrid ( analogic +digital ) stand alone (care merge și fără calculator), etc și ai ceva cu mult mai necesar decât o porcărie de laptop, care nu prea mai poate fi îmbunătățit foarte ușor.
Bănuiesc că tu ai deja un calculator că nu ai scris întrebarea asta scriind în palmă, mai cumpără câte ceva la calculatorul tău actual, dacă tot ai bani: un HDD extern, un al doilea hard intern, un tv-tuner extern, o imprimantă, cameră Web, aparat foto etc... etc.
Laptopurile sunt niște calculatoare portabile destul de proaste, în comparație cu cele fixe, dar necesare, celor care merg și fac afaceri.

Îți trebuie ție Laptop, cum îmi trebuie mie acum să mă fac popă.

| DarkMirror a răspuns:

Aspire sucks! Niciodata sa nu iei un Aspire.Dell-ul e tare.Eu am HP Pavilion dv6 cu Intel Core i5 si placa video ATI Radeon HD 5470 dar e scumpicel.

| dyag95 explică:

Link-ul pentru Acer pentru ca cel de mai sus nu merge: http://www.novashop.ro/......50609.html