| Bogdan549 a întrebat:

Vreau sa-mi spuneti daca:
1. s-ar merita sa trec de la i3 la i5 si dupa la i7 sau sa mai astept ca sa trec direct la i7?
2. s-ar merita sa achizitionez un procesor care pot sa-i fac overclock de la Intel?
3. s-ar merita sa merg pe a IV-a sau a VI-a generatie de la Intel?
4. Daca as avea sursa de 500 de Wati mai trebuie sa-mi iau alta sursa daca mi-as achizitiona o placa de baza noua+placa video un R7 370 sau un GTX 950 si eventual procesorul+8/16 GB Ram + DVD dela pe care il au toate calculatoare precreeate+2 HDD-uri

8 răspunsuri:
| Ionait a răspuns:

1. Nu. Asteapta direct i7.
2. Daca nu stii cu ce se mananca, stai linistit.
3. Pentru uz normal nu prea conteaza
4. 500w reali sau vreo chinezarie pe care scrie 500w si ea nici macar nu are certificare?

| Bogdan549 explică (pentru Ionait):

@Ionait stiu cum se foloseste OC-ul ca am un GT 740 cu OC facut la el, am intrebat de generatii deoarece am sa-l folosesc la gaming si sursa e de la Selgotep dar nu stiu nici de certificare nici de model

| Ionait a răspuns (pentru Bogdan549):

Asta cu generatiile e cu dus-intors. Depinde de cati bani ai, in cat timp o sa faci rost de bani pentru upgrade-ul la urmatoarea generatie. Se aplica si in cazul i3 - i5 / i5 - i7. Sursa, sincer sa fiu, nu stiu cat o sa faca fata. Segotep-urile sunt surse bune pentru uz "casnic". Daca vrei OC la procesoare puternice orienteaza-te spre ceva mai bun. Mai bine platesti mai mult decat sa iti arzi procesorul sau mai stiu eu ce.

Cum a spus colegul de mai sus, i5-4690k e bestbuy in banii lui. In full load va avea un TDP de peste 100w iar daca te apuci si de OC o sa sara de 150w lejer. Un 950 GTX are in load un TDP de minim 170 (chit ca nVidia zice 90). Asta te duce la 320w numai cu 2 componente. Restul componentelor nu consuma cine stie ce, dar in functie de certificarea sursei nu stiu cat spatiu de manevra o sa mai ai.

| Bogdan549 explică (pentru Ionait):

@Ionait deci tu zici ca s-ar merita sa-mi iau si o sursa noua? Nu prea le am cu sursele si daca mi-ai putea zice exact ce s-ar merita procesor, sursa si placa de baza (best buy) pentru ceva gaming+editare video in AE, Ps si foarte putin Cinema 4D.

| Ionait a răspuns (pentru Bogdan549):

Eu unul asa zic. Mai bine plangi acum ca mai dai niste bani decat sa plangi mai tarziu ca ti se ard componente si pierzi proiecte.
Pentru recomandari, lasa un buget si lista cu piesele pe care le ai deja/vrei sa le pastrezi.

| Bogdan549 explică (pentru Ionait):

@Ionait daca vrei ma adaugi pe skype - bobo.gamer57 - si vorbim acolo.

| Glooring a răspuns:

O sa iti raspund doar la intrebarea 1:
Daca vrei procesor pentru gaming, eu zic sa iti te opresti la i5-4690k. E cel mai bun procesor pentru asa ceva.

| Bogdan549 explică (pentru Glooring):

@Glooring la acesta voiam sa ma indrept