| noisolpXekuNemertXe a întrebat:

Vreau să-mi upgradez PC-ul și să-mi pun 8 G RAMI. Placa de bază are doar 2 sloturi și am 2 G RAMi în prezent. Cum e mai bine, să pun două plăcuțe de 4 G sau o plăcuță de 2 și una de 8G?
PC-ul e pentru gaming, dar n-am auzit de jocuri care să necesite 10 G RAMi.

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Jocuri laughing
Spune ce procesor si ce placa video ai, ca parca vad ca ram-ul e problema cea mai mica...

| Jipa95 a răspuns:

Pune-ti 2 placute fiecare de cate 2gb, si termini balciu. Acum daca vrei sa te joci ultimele noutati in materie de gaming pe acel pc, gen Watch Dogs, fara 6gb memorie ram nu se discuta! Dar daca tu zici ca pc-ul tau e de gaming si ai doar 2gb ram, imi pot da seama ce trascheta poti avea.
Imi spui te rog si ce placa de baza, placa video, procesor, si sursa ai? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sgatul meu e sa nu pui o placuta ram mai mare si una mai mica. Daca nu ai posibilitatea sa cumperi doua placute de 4 giga ram, atunci mai baga una de 2 si faci 4 giga.Se joaca bine si pe 4 giga.Ai grija cand cumperi placuta sa fie ddr-ul potrivit.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Cel ma bine este sa ai doua placute de 4 bg, banuiesc ca placa ta are tehnologia dual chanel.

| DuDDy24 a răspuns:

Daca ai ram ddr3 mai cumparati o placuta de ram de 4 gb si in total o sa faci 6, e mai mult decat suficiet pentru orice joc aparut chiar daca in cerintele minime spune 6gb (gen watch dogs, jocul asta pe 4 gb ram gtx 670 si phenom 2 x4 955 merge pe ultra fara problemewinking
In materie de gaming ceva mai important decat ramul e procesorul, iar mai important ca procesorul e placa video...astea 3 trebuie sa fie echilibrate (sa nu fie ceva gen i7 4770, 8gb ram si gt630 ca placa video face un bottleneck de toata fumusetealaughing

| Jipa95 a răspuns (pentru DuDDy24):

E o prastie acel phenom, de 400 lei cat costa, un fx 6300 matura cu el pe jos!

| DuDDy24 a răspuns (pentru Jipa95):

Prastie asa cum e isi face treaba exceptionalwinking, nu am avut problema cu niciun joc pana acum...si sper sa ma mai tina inca vreo 2 anibig grin... Sunt de acord cu tine, in ziua de azi nu se mai merita sa il cumperi, dar acum vreo 4 ani cand l-am cumparat eu era un best buywinking
In postul anterior am dat ca exemplu PC-ul meu ca sa ilustrez ca 4 gb de ram sunt inca suficienti pentru jocuri nou aparute

| Borsko a răspuns:

Nu exista PC de gaming bazat pe RAM, ia-ti placa video si un procesor decent daca vrei sa te joci

| eviltwinnn a răspuns:

Atata timp cat placutele sunt compatibile cu placa de baza nu conteaza cum le pui.