| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa simulez vulnerabilitatea unei baze de date la atacurile de tip SQL Injection. Nu am gasit alta solutie, asa ca, am descarcat site-ul care este folosit pentru demonstratie in videoclipul din link-ul de mai jos. Nu imi merge sa navighez pe site. Oriunde dau click, aceeasi pagina imi apare. Nu reusesc sa urmez acceasi pasi ca in videoclip.
Ma poate ajuta cineva sa imi termin proiectul? Va rog mult. Am nevoie pentru licenta.
Am si eu o baza de date, dar nu stiu sa o pun intr-o aplicatie ca cea din videoclip.

https://www.youtube.com/watch?v=7H358PrFagc

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu vrei sa faci o lucrare de licenta legata de sql injection si nu stii chestiile de baza in programare web, adica cum sa setezi o baza de date... si mai si zici ca ai downloadat un site?

Schimba lucrare de licenta sau mai bine facultatea

| sebion92 a răspuns (pentru suntserios):

Exista studenti care nu stiu sa foloseasca suita de programe Microsoft Office. Lor ce le spui? Sa nu mai invete sau sa schimbe facultatea?
Abtine-te de la asemenea comentarii. Daca nu stii, NU TE MAI BAGA.

| suntserios a răspuns (pentru sebion92):

Haha, suita Office nu are nicio legatura cu o facultate de profil IT, pe cand folosirea unei baze de date are.

Sa fim seriosi, cum spanac ai putut afirma ca ai descarcat un site? Si pe urma te miri ca nu functioneaza? Ce student care termina o facultate de profil IT (ca presupun ca despre asta e vorba) nu are nici cea mai vaga idee cum functioneaza un site.

Hai sa iti explic. Tu ai descarcat doar niste html chior si cam atat, eventual cu ceva cod javascript si poate niste css daca era inline. Functionalitatea site ului, adica probabil codul php nu iti esti tie ca si client disponibil. El este interpetat de serverul web si acolo se afla toata logica legata de baza de date si de mare parte din procesarea datelor. Asa ca daca vrei un cod functional il creezi singurel, mai ales daca vrei sa il faci in scop educativ si sa il mulezi pe nevoile tale de test.

Pune mana si invata bazele programarii web si nu te mai apuca de proiecte care nu stii cu ce se mananca. Mie mi ar fi rusine sa ajung la licenta si sa pun intrebari atat de penibile pentru un astfel de nivel.

| sebion92 a răspuns (pentru suntserios):

Nu stiu sa creez o aplicatie web ce foloseste o baza de date, iar domnul profesor a cerut exact acest lucru. Documenteaza-te si citeste printre randuri de 2 ori inainte de a scrie ceva.

Imi cer scuze pentru dublu post.

| suntserios a răspuns (pentru sebion92):

Si cum vrei tu sa demonstrezi sql injection daca habar nu ai cum functioneaza o baza de date?

| sebion92 a răspuns (pentru suntserios):

Uita-te in videoclip nestiutorule! 1 Chiar cel care a facut videclipul a pus la dispozitia celorlalti utilizatori site-ul!

Bati campii.
A fost ultimul meu raspuns. Nu stiu cum ai ajuns in top.

| suntserios a răspuns (pentru sebion92):

Nu bat niciun camp. tu nu esti in stare sa setezi o baza de date... si vrei sa iti faci lucrarea de licenta pe teme sql injection...

| sebion92 a răspuns (pentru suntserios):

Uita-te mai sus. Te consideri om la cum vorbesti? Asa vorbesti si in viata reala? Pentru a evolua devino mai bun si mai cooperant. Intelege ca toti suntem diferiti. Si ca nu tu esti cel care da ordine. Ridiculizezi oamenii cum vrei. Nu vei avea o cariera de succes.

Cel mai bun, de acum incolo, raspuns pentru o persoana ca tine, este TACEREA. Te omoara pe interior.

| suntserios a răspuns (pentru sebion92):

"Nu vei avea o cariera de succes"

amuzant.

"Intelege ca toti suntem diferiti" inteleg asta, tocmai de aia ti am sugerat sa iti schimbi domeniul de activitate, aparent asta nu e pentru tine

| K0sti a răspuns (pentru sebion92):

Si asta e o scuza, sau cum? Multi studenti nu stiu nici la ce facultate sunt...
Baza de date trebuie sa fie pe un server! Tu ai descarcat un cod html/php si atat!
Fa-ti server local! http://cn-promo.net/......ul-nostru/