| djacido a întrebat:

Vreti sa scapati de virusul acela de pe messenger cu Foto(virus care trimite automat mesaje)? Am aici rezolvarea:
Momentan impreuna cu cei de la Compania Yahoo am incecat sa gasim o solutie pentru a ‘extermina’ ultimul virus(virusul ‘FOTO’ ) care s-a imprastiat pe Yahoo! Messenger versiunea 10.

In caz ca l-ati primit, pentru a il extermina din calculator va rugam sa stergeti fisierele urmatoare :

C:\Windows\mds.sys
C:\Windows\mdt.sys
C:\Windows\winbrd.jpg
C:\Windows\infocard. exe

17 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Aici aveti un tutorial despre ce si cum face acest virus. De asemenea tot aici aveti si un program care va scapa de acest virus - trojan: http://www.tutorialepc.ro/......m-exe.html

| jabiilord a răspuns:

@NickoS
Asa cum am zis aici: http://www.tutorialepc.ro/......m-exe.html virusul are functie de backdoor deci despre ce zici u s-ar putea sa fie doar un alt virus descarcat de acest trojan.

Cred ca cel mai bine ar trebui sa deviruseze baietii care se ocupa de antivirusi sau proprietarii serverului asta: http://serve.noapice.com.br

Serverul e un Linux cu ssh-ul deschis in internet si de asemenea are si server web ceea ce il faci destul de vulnerabil la anumite explot-uri, iar dupa parerea mea baietii rai si-au facut deja un pupitru de comanda din el in momentul asta.

| NickoS a răspuns:

Hai ca ma faci sa rad, tu habar nu ai de virusul ala "care s-a imprastiat pe Yahoo! Messenger versiunea 10", de ce crezi ca pe 8 si 9 nu face acelasi lucru? "Momentan impreuna cu cei de la Compania Yahoo am incecat sa gasim o solutie pentru a ‘extermina’ ultimul virus". Iar ma faci sa rad, nici nu trebuie sa stea nimeni sa stearga fisierele alea care zici tu, trebuie sa scaneze cu Malwarebytes' Anti-Malware.Si mai este o chestie cum se scoate virusul de tipul asta, s-a scris despre asa ceva pe TPU mai de mult asa ca nu esti primul care ne spune cum sa scapam de el.

| NickoS a răspuns:

@jabiilord Bine ca ai pus linkul ala sa vada djacido ca trebuie facute mai multe lucruri nu stergi doar 4 virusi si ai scapat. Apropo pe langa ce exista pe site mai trebuie adaugate si astea:
" C:\\\secupdat. dat
C:\Documents and Settings SAU Users\\jjf. exe (random)" si inca cateva lucruri uite aici : http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t665024.html (lucrurile acestea sunt pentru cunoscatori, ceilalti scanati cu ce am scris mai sus )

| Xonia a răspuns:

Multumim
Deja era suparator

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Download Mess 10 FULL pe http://www.onlytheone.ro, eu de acolo l-am luat si merge beton!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti multumesc pentru faptul ca m-ai facut sa rad! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu de ce toata lumea da click pe toate prostiile primite pe messenger voi chiar nu ganditi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

C:\Windows\mdt.sys

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vedeti aici cum sa scapati de acest virus: http://dan-blog.ro/virus-nou-prin-yahoo-messenger-ariafotos-com.html... Cititi comentariile...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am scris o metoda de a scapa de acest virus pe http://cauta-blog.blogspot.com/......-foto.html sper sa iti fie de folos, daca stergi acele fisiere, virusul tot se va reproduce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merge asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mersiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu gasesc la mine in calculator nici un de sus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmati instructiunile lui NickoS...eu am scos virusi cu indicatiile lui...msbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca nu gasesc aceste fisiere?

| morsas a răspuns:

Eu am primit virusul si nu gasesc C:\Windows\mds.sys

C:\Windows\mdt.sys

C:\Windows\winbrd.jpg

C:\Windows\infocard.exe
straight face