| AndreyBlackJack a întrebat:

Windows 7 home basic consuma mai putin decat windows 7 professional saul ultimate?
vreau sa pun windows 7 home basic pe un:
amd duron cu procesorul 1.2 ghz si un 1GB ram.
Deci cerintele lui home basic va rog?

6 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Ai aici toate detaliile despre editiile Windows 7:

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7_editions

Apache
| Apache a răspuns:

Cerinte pentru win 7 :
Procesor de 1 GHz sau mai rapid pe 32 biți (x86) sau pe 64 biți (x64)

1 gigaoctet (GO) RAM (pe 32 de biți) sau de 2 GO (pe 64 de biți)

spațiu disponibil pe hard disk de 16 GO (pe 32 de biți) sau de 20 GO (pe 64 de biți)

Dispozitiv grafic DirectX 9 cu driver WDDM 1.0 sau mai recent

http://www.go4it.ro/......7-5026472/
sunt diferente intre win 7 de 32 de biti si 64 de biti!

| CataC a răspuns:

Salut freedom
La configuratia ta instaleaza windows xp sp3. E un windows bun, stabil, nu vei avea probleme.
Daca vrei sa fii fitos incearca toate variantele de 7, dar ti se va misca in reluare. Fii geek happy
Bafta

| WR104 a răspuns:

Cum sa pui windows 7 cu 1 giga ram? o sa iti mearga ca naiba.mai bine ramai la xp.trebuie sa ai minim 2 giga ram ca sa poti pune win 7 oricare din ele.

| Berr_Teddy_1994 a răspuns:

Stai linistit windows 7 home premium e cea ce-ti trebuie, windows-ul acesta lucreaza si pe 1gb ram doar daca e ddr3, nu ddr2, dar doar la versiunea de 32 bit.Eu am un Asus dual core, cu 1gb ram ddr 3 si rulez windows 7 ultimate 32 bit.Procesorul tau nu va face fata asa ca iti recomand windows 7 home basic sau premium, depinde ce facilitati iti doresti.Ambele se potrivesc.Bafta!

| Brandusan_Marius_1967 a răspuns:

Bine cred ca nu iti va functiona nici o varianta windows 7.Incearca nu windows xp sp 3 ci windows vista home basic, e mai rar dar lucreaza de la 512 ram, e potrivit pentru calculatorul tau, si eu am asa ceva pe calculatorul meu si sunt multumit