| هوراس a întrebat:

Windows 9 va suporta DX 12, iar placa mea video are DX 11.2, o să-mi meargă windows-ul fără lag și alte prostii, nu? având în vedere că am și un procesor bun, și memorie RAM suficientă

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Daca avem autostrada cu 130 la ora limita nu inseamna ca nu ai voie sa mergi doar cu 130 la ora... Poti sa mergi si cu 100 si cu mai putin. Asa are sens?

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Sa stii ca rapp2020 are dreptate. De ce atata graba, cand inca mai sunt multe de rezolvat la sistemele de operare mai noi de Windows7? Va place sa fiti in actualitate, dar trebuie sa aveti si garantia ca pasiti pe un teritoriu sigur, stabil. Microsoft se straduieste sa creeze sisteme flexibile, care consuma mai putine resurse, asa ca nu vad de ce pe un sistem cu directx 11 nu ar rula Windows 9. Il vei instala la momentul potrivit si vei afla daca intr-adevar merge ca uns.

| CinevaNou a răspuns:

Daca suporta dx12 nu inseamna ca o sa ruleze doar pe dx12.

| rapp2020 a răspuns:

Nu prea stiu de ce te-ai grabii sa bagi deja win 9. o parere ar fi sa ramai in continuare la win 7.e plin de buguri win 8 si 9

| Dante30 a răspuns:

Salut, din cate am inteles/citit/auzit DX12 va fi suportat de "toate/majoritatea" placilor video cu support dx11, plus ca uita-te pe piata actuala a GPU-rilor si ai sa vezi ca nici cele mai performante nu au acel suport DX12, practic dx12 compatibil cu dx 11 sau ceva gen.