| random1620 a întrebat:

Am o functie pe telefon care se numeste "protectie baterie" si sub scrie ca lasa bateria sa se incarce pana la 85%.
Dar ce se intampla cu energia bateriei cand se ajunge la 85% si telefonul e inca conectat? Chiar poate telefonul sa opreasca alimentarea telefonului chiar daca e conectat la incalcator?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se opreste incarcarea. Telefonul nu va mai absorbi energie din incarcator chiar daca e conectat.

Da, din punct de vedere al duratei de viata si al numarului de cicli de incarcare descarcare, e mai bine sa mentii bateria incarcata doar 85% ( la laptopul meu am la 60%)
De asemenea nu e recomandat nici sa l folosesti pana cand bateria se descarca de tot.
Pe la 25% ar fi bine sa o pui la incarcat, sa nu o lasi sa se descarce sub 25% ( altii zic 30%, altii 15 %..., oricum nu pana in 10%)

Telefonul nu opreste alimentarea telefonului ci opreste circuitul electronic care se ocupa cu functia de incarcare a bateriei ( de asemenea protejeaza bateria la supra descarcare, supraincalzire etc)
Telefonul va functiona perfect normal dupa ce este intrerupta imcarcarea