| ChrisRoGamer a întrebat:

Am un laptop Samsung și mi d-a stricat mufa de încărcat și încărcătorul și nu mai încărca, ce pot să fac?(Eu stau în Baia mare

Răspuns Câştigător
| figarro a răspuns:

Poti incerca un incarcator universal, pentru ca este mai ieftin decat unul original. Cumpara insa un model bun (mai scump) si ai grija la specificatii, pentru a nu te expune suplimentar riscurilor (stricarea laptop-ului de exemplu, daca folosesti un voltaj gresit).

Gasesti aici mai multe informatii despre avantajele si dezavantajele incarcatoarelor universale - http://www.reduceri.co/incarcator-universal-laptop-1057/

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

Daca pui alt incarcator, sa corespunda tensiunea in volti V - sa fie la fel ca la cel vechi, iar intensitatea in A sau ma mai mare sau egala cu cea de la alimentatorul vechi. Daca e stricata numai mufa de la incarcator, se poate pune alta - eventual la un centru de reparatii, iar daca e stricata mufa laptopului, trebuie dus la reparat. Presupun insa ca e stricat cablul de la incarcator si prima data trebuie verificat si reparat incarcatorul. Daca se poate gasi un incarcator compatibil cu modelul laptopului, se poate schimba incarcatorul cu totul, dar e mai scump.